Nagrodą został uhonorowany ks. Czesław Marchewicz CR, założyciel Wspólnoty Burego Misia im. B. Jańskiego. Za działalność na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną i ruchową otrzymał statuetkę w kształcie okularów oraz czek opiewający na 50 tys. zł. Uroczysta gala odbyła się w Operze Leśnej w Sopocie, w środę, 4 października 2023 r. Okulary ks. Kaczkowskiego. Nie widzę przeszkód przyznano już po raz trzeci.
Ta nagroda to wspólna inicjatywa marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka, prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego, burmistrz Pucka Hanny Pruchniewskiej i Fundacji im. ks. Kaczkowskiego.
Dla kogo okulary ks. Kaczkowskiego?
To nagroda, która jest uhonorowaniem osób lub instytucji, które aktywnie pracują na rzecz drugiego człowieka. Wyróżnianie to też docenienie ich odwagi, bezkompromisowości i oddania sprawie. Chodzi zwłaszcza o tych, którzy walczą o równość i godność innych. Nie szukają poklasku, pozostając w cieniu tak, jak robił to ks. Jan Kaczkowski. Do tegorocznej edycji napłynęło 179 zgłoszeń, z których wybrano 10. Laureatem nagrody został ojciec Czesław „Kuba” Marchewicz CR. Ksiądz jest założycielem i prezesem fundacji Wspólnoty Burego Misia im. B. Jańskiego. To organizacja pożytku publicznego, której celem jest udzielanie schronienia, opieki, rehabilitacji i rekreacji ludziom niepełnosprawnym intelektualnie i ruchowo, m.in. poprzez tworzenie i utrzymywanie bazy materialnej służącej temu celowi. Ksiądz otrzymał czeka na 50 tys. zł oraz statuetkę. Fundatorem nagrody finansowej jest Bellevue Medical Group.
– Ksiądz Kuba ma nadludzką siłę i równie nadludzką życzliwość. A do tego sokoli wzrok, który widzi drugiego człowieka, lecz nie widzi przeszkód. Spojrzał na tych, którzy nie widzą przyszłości, ani miejsca na ziemi dla siebie. I od podstaw zbudował im życie na pełnej petardzie, otwierając oczy kolejnym i kolejnym… Dał im nie tylko dach nad głową. Dał im poczucie przynależności i sprawczości. Nadał ich życiom sens. Zaprosił do wspólnoty, w której każdy jest równy, bo każdy daje z siebie tyle, na ile powołał go Bóg – odczytała treść laudacji Anna Specjał, prezes Fundacji im. ks. Jana Kaczkowskiego.
Natomiast nagrodę w kategorii okocelebryta przyznano dziennikarzowi TVN24 Piotrowi Jaconiowi.
– Dalej będę mówił głośno o równości małżeńskiej, o szacunku i godności dla drugiego człowieka takim, jakim on jest – zaznaczył po otrzymaniu nagrody dziennikarz.
Laureatowi statuetkę wręczył Nauczyciel Roku 2018, psycholog, nauczyciel etyki i filozofii oraz członek kapituły konkursu Przemysław Staroń.