Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/309d6c61-758d-4854-94a1-7c1b01abe714.jpg Wiemy, gdzie staną parkingi dla rowerów metropolitalnych. Są gotowe mapy ze stacjami, również dla rowerów elektrycznych

Wiemy, gdzie staną parkingi dla rowerów metropolitalnych. Są gotowe mapy ze stacjami, również dla rowerów elektrycznych

Rower na parkingu rowerowym przed urzędem

Stowarzyszenie Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot, odpowiedzialne za wprowadzenie rowerów miejskich na Pomorzu, przygotowało mapy 14 gmin, w których będzie można korzystać z metropolitalnych jednośladów.

 

We wrześniu 2017 r. odbyły się konsultacje, podczas których zbierano opinie i propozycje dla stacji rowerów miejskich na Pomorzu. Mieszkańcy miast spotkali się z władzami, rowerowymi oficerami i przedstawicielami Stowarzyszenia OMGGS. Swoje propozycje wysyłali też mailowo.

 

Każdy ma swój plan

Konsultacje odbyły się w czterech gminach, do których trafić ma najwięcej rowerów (ponad 90 proc.). To Gdańsk, Sopot, Gdynia i Reda. Konsultacje pozwoliły zastanowić się nad propozycjami miejsc, gdzie miałby znaleźć się stojaki. Przed ogłoszeniem ostatecznych stanowisk wypożyczeń rowerów, przedstawiciele Stowarzyszenia OMGGS wsłuchali się w głos użytkowników, żywo zainteresowanych tematem. Ponadto rozpatrzonych zostało około 200 e-maili, jakie otrzymało Stowarzyszenie w sprawie planowanych lokalizacji stojaków. Dzięki tym wszystkim głosom jest duża szansa na to, że stacje rowerowe i cały system roweru metropolitalnego na Pomorzu będzie dopasowany do mieszkańców – ich potrzeb, najczęściej wybieranych tras i miejsc pracy oraz zakupów.

Dla przykładu w Sopocie część dużych stacji, powyżej 11 stojaków, została rozbita na mniejsze, aby można było ich postawić po prostu więcej. Zgodnie z zapowiedziami prezydenta Jacka Karnowskiego, który zabiegał o dużą liczbę rowerów elektrycznych ze względu na górzyste ukształtowanie obszaru miasta oraz strukturę demograficzną Sopotu, na terenie kurortu znaczną część parkingów będą stanowiły stacje dokowania rowerów elektrycznych. Na 28 parkingów będzie to aż 8 takich stacji. Zadowoleni powinny być też mieszkańcy południowego Gdańska, położonego na sporych wzniesieniach. Na jego obszarze znajdzie się kilka stacji dokujących dla rowerów elektrycznych, które ułatwią męczący podjazd pod górkę. W Redzie z kolei dopisano nowe stacje w okolicach węzłów przesiadkowych – przy PKP i bardzo licznie uczęszczanym przystanku autobusowym przy ul. Obwodowej i Olimpijskiej.

Więcej informacji oraz dokładne mapy z lokalizacjami w 14 gminach dostępne są na stronie Stowarzyszenia Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.