Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/10/Nagroda_literacka-06.jpg Wielkie święto pomorskiej książki. Kto w tym roku zdobył Pomorską Nagrodę Literacką?

Wielkie święto pomorskiej książki. Kto w tym roku zdobył Pomorską Nagrodę Literacką?

Fot. Karol Stańczak
21.10.2022
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
21.10.2022

Gala wręczenia Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza” odbyła się 21 października 2022 r. w Centrum św. Jana w Gdańsku. Podczas tego wydarzenia poznaliśmy laureatów w kategoriach: Literacka Książka Roku, Pomorska Książka Roku oraz Całokształt pracy literackiej, a także laureata Kaszubskiej Nagrody Literackiej. Nowością w tym roku było dodatkowe wyróżnienie pod postacią Nagrody Czytelników. Gościem specjalnym wieczoru były piosenkarz Ralph Kamiński.

Pomorska Nagroda Literacka „Wiatr od morza” została ustanowiona przez Sejmik Województwa Pomorskiego w 2018 r.

– Jest to najmłodsze wyróżnienie samorządu województwa pomorskiego w dziedzinie kultury, nie mniej jest to już piąta jego odsłona – zaznacza Władysław Zawistowski, dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Nagrodę przyznaje się autorom zamieszkałym i tworzącym na Pomorzu, bądź autorom dzieł w istotny sposób związanych z tematyką pomorską oraz za całokształt dokonań twórczych lub pracy na rzecz literatury, książki i czytelnictwa w roku poprzedzającym jej wręczenie.

„Wiatr od morza” dla najlepszych

Laureatami Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza” za rok 2021 zostali:

  • w kategorii Literacka Książka Roku – Monika Milewska za książkę „Ślepa kuchnia. Jedzenie i ideologia w PRL”

Monika Milewska jest eseistką, dramatopisarką, historykiem i antropologiem kultury. Jej książka „Ślepa kuchnia. Jedzenie i ideologia w PRL” wpisuje się w rozpowszechniony i modny ostatnio nurt literatury popularnonaukowej na temat pozapolitycznej historii Polski Ludowej. Każdy rozdział dotyczy osobnego problemu, jest pewnym „leksykonem” dla osób zainteresowanych popularną wiedzą na temat żywności, jedzenia, kuchni i kwestii z nimi związanych w Polsce lat 1945-1989.

  • w kategorii Pomorska Książka Roku – Janusz Dargacz, Katarzyna Kurkowska i Leszek Molendowski za książkę „Historie gdańskich dzielnic. Tom III: Nowy Port”

Nowy Port to bohater trzeciego tomu z serii „Historie Gdańskich Dzielnic”, wydawanej przez Muzeum Gdańska. Jego redaktorami zostali Janusz Dargacz, Katarzyna Kurkowska i Leszek Molendowski, którzy do współpracy przy jego tworzeniu zaprosili historyków oraz historyków sztuki reprezentujących różne ośrodki naukowe i instytucje. W efekcie powstało 16 ciekawych rozpraw, do których załączono wiele map, grafik, ilustracji i zdjęć pokazujących historię powstawania i rozwoju dzielnicy.

  • w kategorii Całokształt pracy literackiej – Anna Czekanowicz-Drążewska

Anna Czekanowicz-Drążewska – poetka, prozaiczka i tłumaczka, a także pomysłodawczyni nagrody i festiwalu Europejski Poeta Wolności. Debiutowała w 1973 r. jako poetka na łamach pisma studenckiego „Litteraria”. W latach 70. związała z grupą poetycką Wspólność. Po 1990 r. była wieloletnią kierowniczką literacką Opery Bałtyckiej i Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. W latach 2002-2005 pełniła funkcję prezeski gdańskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, a od 2008 r. dyrektorki Biura Prezydenta Gdańska do spraw Kultury. W latach 2018-2021 zasiadała w Pomorskiej Radzie Kultury.

 

Ponadto w tym roku Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku zaproponowała czytelnikom plebiscyt na specjalne wyróżnienie. Ostatecznie Nagroda Czytelników trafiła do laureatów Pomorskiej Nagrody Literackiej – Janusza Dargacza, Katarzyny Kurkowskiej i Leszka Molendowskiego, redaktorów książki „Historie gdańskich dzielnic. Tom III: Nowy Port”.

Równolegle do Pomorskiej Nagrody Literackiej ustanowione zostało również jej siostrzane wyróżnienie, czyli Kaszubska Nagroda Literacka, które przyznaje się za szczególne dokonania literackie w języku kaszubskim. Dotyczy to również tłumaczeń na język kaszubski lub całokształtu pracy literackiej w tym języku. Kaszubską Nagrodą Literacką uhonorowany został ks. prof. dr hab. Jan Walkusz

Ks. prof. dr hab. Jan Walkusz – wykładowca Wydziału Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, założyciel i redaktor ogólnopolskiego rocznika naukowego „Kościół w Polsce. Dzieje i Kultura”, członek rady naukowej czasopisma „Folia Pomeraniae”, a także współpracownik wielu wydawnictw leksykograficznych. Jako poeta zadebiutował w 1977 r. Tworzy wiersze, piosenki, pieśni, eseje, artykuły, rozprawy i recenzji. Jest autorem ponad 700 publikacji, w tym 31 książek autorskich. Należy do wielu towarzystw naukowych krajowych i zagranicznych, w tym Komisji Historycznej PAN, Komitetu Nauk Teologicznych PAN oraz Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W 1992 r. został wybrany przewodniczącym jury finału konkursu recytatorskiego „Rodné Mowë”.

Nagrodę w konkursie stanowi statuetka „Wiatr od morza” autorstwa prof. Jacka Zdybla oraz 15 tys. zł w każdej kategorii. Laureatom wręczył je marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

– Chcemy, aby ta nagroda jak najmocniej zakorzeniła się w świadomości pomorskich miłośników słowa pisanego, a także podtrzymywała i promowała miłość do literatury. Jest ona wyrazem uznania dla twórczej pracy i dokonań pomorskich środowisk literackich: pisarzy, dziennikarzy, autorów książek i opracowań humanistycznych, historycznych, regionalnych, dramatopisarzy i scenarzystów, a także wydawców książek i czasopism oraz bibliotekarzy – mówił podczas gali marszałek Mieczysław Struk.

Gościem specjalnym gali Pomorskiej Nagrody Literackiej był Ralph Kamiński – wokalista, autor tekstów, kompozytor, producent muzyczny oraz reżyser teledysków, tworzy muzykę określaną jako pop alternatywny. W Centrum św. Jana podczas jego koncertu można było usłyszeć m.in. takie przeboje jak „Bal u Rafała”, „Duchy” czy „Planeta i ja”.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.