Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wielkie podziękowania dla darczyńców za pomoc szpitalom. Przekazali prawie 18,5 mln zł na walkę z pandemią

Wielkie podziękowania dla darczyńców za pomoc szpitalom. Przekazali prawie 18,5 mln zł na walkę z pandemią

Zadowoleni pracownicy Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego im. prof. T. Bilikiewicza w Gdańsku

W czasie pandemii pomoc przekazywały firmy, prywatni przedsiębiorcy i zwykli ludzie. Dzięki nim pomoc trafiła do 29 placówek szpitali, przychodni, stacji pogotowia ratunkowego. Łącznie to prawie 18,5 mln zł, które ofiarowało ponad 2,5 tys. podmiotów.

 

Specjalne podziękowania dla darczyńców wystosował też marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

 

Firmy i prywatni darczyńcy

Dzięki darczyńcom wsparcie finansowe i materialne otrzymało łącznie 29 podmiotów leczniczych. Wśród nich było 14 szpitali, przychodni i stacji pogotowia ratunkowego podlegających samorządowi województwa. Pozostałe 15 podmiotów to tzw. szpitale resortowe jak np. 7. Szpital Marynarki Wojennej w Gdańsku i 115. Szpital Wojskowy w Helu oraz placówki powiatowe m.in. Powiatowe Centrum Zdrowia w Kartuzach i Szpital Powiatu Bytowskiego.

 

Ile i na co przeznaczono środki?

Z prawie 18,5 mln zł wsparcia najwięcej przekazano w formie wpłat i darowizn pieniężnych. Ponad 1,5 tys. darczyńców ofiarowało prawie 11 mln zł. Pozostałe 7 mln to wartość pomocy przekazanej w postaci m.in. środków ochronnych, posiłków dla personelu medycznego czy artykułów żywnościowych. Kwoty wpłat były bardzo różne. – Od 1 zł po maksymalnie 10 tys. zł. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy w trudnym dla pracowników ochrony zdrowia czasie, okazali pomoc i wsparli nasze szpitale. Liczył się każdy najdrobniejszy gest i każde wsparcie. To było dla każdego nowe doświadczenie, które pokazało, że potrafimy się dzielić tym, co mamy – mówi zastępca dyrektora Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Maciej Laszkiewicz.

Najwięcej z tytułu wpłat, prawie 5 mln zł, otrzymały Szpitale Pomorskie oraz 7. Szpital Marynarki Wojennej w Gdańsku, który dostał ponad 3,1 mln zł. Na środki ochrony osobistej takie jak: kombinezony, rękawice, maski czy gogle przeznaczono ponad 5,1 mln zł. Wpłaty na ten cel wahały się od 1 zł do 8 tys. zł. Największe kwoty wparcia w wysokości ponad 1 mln zł od 28 darczyńców otrzymały Szpitale Pomorskie oraz Szpital Specjalistyczny im. J.K Łukowicza w Chojnicach (od 24 darczyńców ponad 545 tys. zł). Podmioty lecznicze od 73 sponsorów otrzymały też sprzęt medyczny m.in. respiratory i kardiomonitory za ponad 1,2 mln zł. Najwięcej zyskały Szpital Specjalistyczny im. J.K. Łukowicza w Chojnicach (450 tys. zł od 4 darczyńców) oraz Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Korczaka w Słupsku (prawie 240 tys. zł od 5 darczyńców). Ponad 1,3 mln zł przeznaczono na tzw. inne wydatki np.: sprzęt niemedyczny, usługi transportowe czy artykuły żywieniowe. Z tej kwoty najwięcej, bo prawie 408 tys. zł dostały 7. Szpital Marynarki Wojennej w Gdańsku, spółki Copernicus i Szpitale Pomorskie (po prawie 230 tys. zł każdy). Ponadto, dla pracowników ochrony zdrowia ufundowano posiłki.

 

Podziękowanie dla darczyńców

Wszyscy, którzy przekazali wsparcie finansowe i rzeczowe otrzymali od marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka jako przewodniczącego Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego listy z podziękowaniem. W piśmie czytamy: „Państwa życzliwość, zaangażowanie i realne wsparcie dają silę i nadzieję nie tylko pracownikom ochrony zdrowia, ale nam wszystkim. Zdaliśmy egzamin jako społeczeństwo, a Państwo możecie poczuć dumę i satysfakcję  ze swojej bezinteresownej pomocy i podjętego działania na rzecz dobra wspólnego. Dlatego też pragnę w imieniu Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego szczerze i gorąco podziękować za Państwa serce i obywatelską postawę godną naśladowania”.