Podczas prezentacji nowej oferty, 12 września 2024 r. marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk wręczył listy gratulacyjne partnerom finansującym, którzy będą udzielać pożyczek.

Wsparcie dla przedsiębiorstw

Każda, nawet najprężniej działająca firma potrzebuje kapitału aby rozwijać swoją działalność. Nie zawsze sfinansowanie inwestycji jest możliwe tyko z własnych środków. Czasem trzeba skorzystać z ofert instytucji finansowych. Nie zawsze jednak proponują one dobre warunki.

– Jako region, od wielu lat stawiamy na tworzenie klimatu sprzyjającego powstawaniu nowych firm oraz ich rozwoju. Tworzymy produkty finansowe w ofercie spółek samorządu województwa pomorskiego – mówił Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Angażujemy środki w instrumenty finansowe i jesteśmy przekonani, że to narzędzie doskonale budujące przedsiębiorczość i potencjał regionu – podkreślał marszałek.

Takie narzędzia oferuje Pomorski Fundusz Rozwoju.

Nowy produkt

Oferta Pożyczki Rozwojowej, skierowana jest do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, które mają siedzibę lub prowadzą inwestycje na terenie województwa pomorskiego.

– Pożyczka rozwojowa, to jeden z kilku produktów finansowych, które będą udzielane ze środków unijnych w ramach programu FEP 2021-2027. Łącznie do przedsiębiorstw trafi 178 mln zł, które przeznaczymy na Pożyczkę Rozwojową – podkreślał marszałek Struk.

Mówiąc wprost, to pieniądze, które mają wspierać rozwój, transformacje oraz zwiększanie produktywności. Chodzi tu np. o inwestycje w nowe technologie, cyfryzację, automatyzację czy AI, ale również poprawę organizacji zarządzania czy zakup sprzętu niezbędnego aby usprawnić produkcję.

Fot. Łukasz Tokarczyk/UMWP

Czym jest Pożyczka Rozwojowa?

Skoro wiemy na co można przeznaczyć pożyczkę, to warto również wiedzieć jakie branże mogą z niej skorzystać. Produkt dedykowany jest dla pomorskich firm, jednak specjalne preferencje będą przyznane branżom związanym z Inteligentnymi Specjalizacjami Pomorza. To choćby projekty proekologiczne, związane z neutralnością klimatyczną oraz takie, które wspierają tzw. gospodarkę o biegu zamkniętym. O wsparcie mogą starać się start-upy czy przedsiębiorcy rozwijający technologie cyfrowe.

– Mamy dość długi, bo 7 letni okres spłaty, finansowanie nawet do 100 proc. inwestycji, możliwość karencji do 6 miesięcy czy, co do zasady, oprocentowanie korzystniejsze niż rynkowe. Wartość pożyczki może wynieść nawet do 2 mln zł – podkreślił Jacek Zwolak, prezes Pomorskiego Funduszu Rozwoju.

Warto zaznaczyć, że nie jest wymagany wkład własny.

Gdzie należy zwrócić się o pożyczkę?

Pożyczek udzielać będą partnerzy finansujący:

  • Polska Fundacja Przedsiębiorczości ze Szczecina
  • Pomorski Fundusz Pożyczkowy
  • konsorcjum Lubelska Fundacja Rozwoju i Polski Fundusz Gwarancyjny,
  • Regionalne Towarzystwo Inwestycyjne z Dzierzgonia