Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Kultura
Weekendowe kucie w warsztatach Kuźni Wodnej. Wykonana zostanie replika zabytkowego dzwonka

Weekendowe kucie w warsztatach Kuźni Wodnej. Wykonana zostanie replika zabytkowego dzwonka

Dzwonek na fasadzie Domu Uphagena

Rekonstruktor procesów metalurgicznych oraz kowale-artyści wykują w Kuźni Wodnej w Oliwie replikę zabytkowego dzwonka. Prace będą prowadzone w sobotę i niedzielę, 6-7 czerwca 2020 r. Muzeum Gdańska planuje zawieszenie przygotowanego dzwonka na fasadzie Domu Uphagena.

 

Prowadzone w ostatnim czasie w Kuźni Wodnej w Oliwie prace nad rewitalizacją tamtejszych warsztatów zakończą się kuciem repliki zabytkowego dzwonka, który od XVIII w. był przymocowany do fasady kamienicy Uphagenów przy ul. Długiej 12 w Gdańsku.

– Wykonaną na wzór oryginału replikę, chcemy zawiesić tam, gdzie dawniej się znajdowała. To nie pierwsza taka inicjatywa, np. w 2018 r. zawiesiliśmy na fasadzie Ratusza Głównego Miasta replikę Latarni Smolnej – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

 

Rozpalanie pieca i… kucie

Prace w Kuźni Wodnej potrwają dwa dni. Rozpoczną się w sobotę, 6 czerwca o godz. 11.00, a zakończą w niedzielę, 7 czerwca o godz. 15.00. Ze względów bezpieczeństwa będą one zamknięte dla publiczności.

– Replika zostanie wykonana na podstawie oryginału przechowywanego obecnie w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Chcemy ją przygotować tradycyjnymi metodami – informuje Remigiusz Pacer, kierownik Kuźni Wodnej w Oliwie. Tego zadania podejmą się rekonstruktor procesów metalurgicznych Lech Budaj oraz kowale-artyści z firmy Steely, którzy wytworzą i przerobią żelazo potrzebne do wykonania repliki przedmiotu.

W pierwszej kolejności rekonstruktorzy przygotują potrzebne materiały mieszając glinę z sieczką słomianą, po to by wybudować piec dymarkowy. Pod wieczór będą przepalać piec drewnem. Suszenie i rozgrzanie dymarki potrwa całą noc. W niedzielę od rana rozpalony piec będzie ładowany węglem drzewnym i rudą żelaza. Potem do wnętrza pieca będzie tłoczone powietrze za pomocą miechów, po czym rozżarzony piec zostanie otwarty i z wnętrza zostanie wydobyta łupa żelaza, czyli bezkształtna i porowata masa żelaza, zanieczyszczona żużlem i kawałkami węgla drzewnego. Łupa od razu zostanie zagęszczona kuciem na pieńku drewnianymi młotami, a następnie zostanie przekuta na młocie wodnym.

– W kolejnym etapie w Kuźni Wodnej przygotujemy warsztat odlewniczy, w którym z brązu odlejemy dzwonek. Prace częściowo będziemy kontynuować w pracowni firmy Steely, która zgodziła się przygotować elementy kute repliki dzwonka – dodaje Remigiusz Pacer. Na koniec dr Anna Kriegseisen nieodpłatnie wykona złocenia oraz polichromie na wzór oryginału.

 
Dzwonek ze zbiorów MNG

 

Po przygotowaniu repliki dzwonka Muzeum Gdańska podejmie starania u wojewódzkiego konserwatora zabytków umożliwiające jej zawieszenie na fasadzie Domu Uphagena.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.