Pierwsze miejsce zajął Szpital Specjalistyczny Pro-Familia z Rzeszowa. Druga lokata przypadała Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy, a trzecie na podium znalazło się Pleszewskie Centrum Medyczne w Pleszewie.

W Słupsku kompleksowo leczą pacjentów nie tylko z COVID-19

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku, oprócz bardzo wysokiego miejsca w ogólnopolskim rankingu w kategorii szpitali zabiegowych, wielospecjalistycznych i onkologicznych, zdobył także 1. miejsce wśród szpitali województwa pomorskiego. Pierwszą lokatę zajął też w zestawieniu sieci szpitali na poziomie III zabezpieczenia (w 2019 r. zajął 2. lokatę). Zarząd słupskiego szpitala zadowolony jest z tego, że mimo bardzo trudnego dla służby zdrowia roku spowodowanego pandemią COVID-19, we wszystkich kategoriach rankingu placówka zdobyła więcej punktów w poprzednich latach.

– Tak wysoki wynik w rankingu i dwa pierwsze miejsca w poszczególnych kategoriach są osiągnięciem wszystkich pracowników naszego szpitala, którzy swoją ofiarną pracą, zaangażowaniem i wielkim wysiłkiem wypracowują wysoką jakość świadczeń zdrowotnych, co zostało zauważone w rankingu „Rzeczpospolitej” – mówi  prezes słupskiego szpitala Andrzej Sapiński. – Zarząd szpitala rozumie szczególną rolę i znaczenie pracowników medycznych, jak i wszystkich pozostałych pracowników, którzy w ramach swojej pracy zawodowej wspierają szpital i zabezpieczają go w usługach towarzyszącej działalności medycznej – dodał prezes Sapiński.

Podziękował też pracownikom za ich trud i zachęcił przyszłych pacjentów do korzystania z usług placówki.

– Wyrażam nadzieję, że wysokie miejsce w rankingu będzie również zachętą dla pacjentów do korzystania z usług szpitala w Słupsku oraz gwarancją, że mogą bez obaw powierzyć nam swoje zdrowie i bezpiecznie leczyć się w naszym szpitalu – dodała Andrzej Sapiński.

Co docenili organizatorzy?

Zdaniem organizatorów plebiscytu lokalni liderzy wśród szpitali skupili się na walce z COVID-19, ale dbają też o pacjenta i  jakość leczenia innych chorób.

W komentarzu do rankingu wskazano, że „Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku, razem z działającym przy nim Ośrodkiem Koordynowanej Opieki Bariatrycznej, jako jeden z pierwszych w kraju wprowadził do swojej praktyki prehabilitację. W tym miejscu pacjenci walczący z otyłością mogą się kompleksowo przygotować do leczenia operacyjnego. W skład ośrodka wchodzą poradnie specjalistyczne, lekarze specjaliści, personel pielęgniarski, wyspecjalizowany personel anestezjologiczny, fizjoterapeuta oraz psycholog i dietetyk. Konsultacje psychologa i dietetyka zapewnione są za darmo”.

Jakie lokaty zajęły inne pomorskie placówki?

W rankingu Bezpieczny szpital 2020 znalazło się 131 placówek z całej Polski. Z Pomorza wyróżniono 10 szpitali. Jest wśród nich Samodzielny Publiczny Specjalistyczny ZOZ w Lęborku, który zajął 30. miejsce. Natomiast 31. przypadło Szpitalowi Specjalistycznemu w Wejherowie. Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie zdobył 41. lokatę, pozycję niżej (42.) zajął Copernicus Podmiot Leczniczy. Na kolejnych miejscach uplasowały się: Szpital Powiatu Bytowskiego (63. miejsce), Uniwersyteckie Centrum Kliniczne (65. miejsce), Szpital Miejski w Miastku (66. miejsce), Powiatowe Centrum Zdrowia w  Malborku  (77. miejsce) oraz Szpital Dziecięcy Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku (85. miejsce).

Zobacz: Ranking szpitali na stronie „Rzeczpospolitej”