Przygotowaliśmy kilka propozycji z Listy produktów tradycyjnych województwa pomorskiego. Znajduje się na niej w tej chwili aż 187 produktów tradycyjnych z naszego regionu.

Romantyczna kolacja

Zwyczajowo w walentynki obdarowujemy ukochanych różnymi podarkami, ale równie fajna na okazanie uczuć może być przygotowana samodzielnie romantyczna kolacji. Zasada „przez żołądek do serca” ma tu swoje pełne uzasadnienie. Dlatego też przygotowaliśmy kilka propozycji kulinarnych na tę okazję. Z pomorskich tradycyjnych produktów można wyczarować świetne dania.
Przystawki, które zachwycą to ser topiony na parze z kminkiem, ikra smażona z Kaszub czy pomorskie borowiki. W tym wypadku wystarczy przez 10 minut gotować suszone borowiki, dodać pokrojoną w talarki cebulę, liść laurowy, sól i pieprz do smaku. Wymieszać z kwaśną śmietaną i schłodzić w lodówce.

Danie główne do wyboru w zależności od upodobań. Jeśli chodzi o dania mięsne, to na pewno sprawdzą się bitki dominikańskie czy pierśnik Dębogórski, czyli po prostu pierś z gęsi. W przypadku ryb zachwycą klopsiki z pomuchla, czyli z dorsza po kaszubsku. Wybór dla wegetarian to gołąbki z pęczaku z grzybami czy kociewska polewka owocowo-grzybowa.

Zwieńczeniem jest deser. Polecamy marcepanowe serduszka z Piełka, rogaliki z wiśniami albo nieco bardziej kaloryczne, słynne ruchanki. Ich nazwa pochodzi od kaszubskiego słowa „wyruchane”, czyli wyrośnięte, wyrobione ciasto. Jak zapewnia Halina Rogińska ze Stowarzyszenia Kościerska Chata, która jest prawdziwą mistrzynią ruchanek, przygotowuje się je dość prosto. Co ważne, nie dodajemy jajek, bo wtedy wyjdą nam racuchy.

Składniki: 1 kg mąki żytniej, 1/2 litra wody lub mleka, zakwas, olej do smażenia, cukier do posypania oraz 1/2 łyżeczki soli.

Przygotowanie

Na początku trzeba zagnieść ciasto.

– Jeżeli nie masz zakwasu, musisz zrobić zaczyn – opowiada Halina Rogińska. Do zakwasu potrzebne są: 1/2 kostki drożdży, które należy rozmieszać w 1/2 szkl. letniego mleka. Do tego trzeba dodać ok. 1 łyżki mąki i 1 łyżki cukru. Wszystko trzeba pozostawić do wyrośnięcia – tłumaczy Halina Rogińska.

Do wyrośniętego rozczynu lub zakwasu trzeba dodać mąkę i mleko lub wodę oraz sól. Składniki dobrze połączyć i wyrobić.

– Pozostawić na około 6-8 godz. do wyrośnięcia. Po wyrośnięciu do ciasta dodać jeszcze trochę wody, ta na oko (śmiech!), dalej wyrobić i pozostawić na pół godziny do wyrośnięcia – dodaje.

Następnie na rozgrzany olej kładziemy łyżką stołową ciasto, smażymy po obu stronach na złoty kolor.

– Upieczone placuszki posypujemy cukrem i podajemy jeszcze ciepłe do spożycia, takie są najlepsze – uśmiecha się gospodyni.

Dla tych, którzy nie umieją obejść się bez czekolady

Czekolada rozpala zmysły oraz poprawia nastrój. Po jej zjedzeniu wzrasta poziom serotoniny. Odpowiedzialna jest za to fenyloetyloamina, która powoduje wydzielanie endorfin. Uważa się ją za afrodyzjak, ale czy tylko czekolada może pobudzić nasze zmysły.

Walentynkowe dane

Warto również zwrócić uwagę na dane z Urzędu Statystycznego w Gdańsku, które pokazują, że w województwie pomorskim w 2023 r. zawarto 9783 małżeństwa. Pomorzanie chętniej niż mieszkańcy innych regionów decydują się na ten krok, a średnia liczba małżeństw na tysiąc osób w regionie wynosi 4,1. Najwięcej ślubów w województwie pomorskim było w Gdańsku, powiatach wejherowskim i bytowskim To dobitnie pokazuje, jak silne są związki na Pomorzu! Średnia wieku nowożeńców: w przypadku panów to 32 lata, a pań to około 30 lat.

Walentynki to czas miłości, a także doskonała okazja do odkrywania smaków regionu. Niech te walentynki będą nie tylko świętem zakochanych, ale także czasem spędzonym w gronie najbliższych przy dobrym jedzeniu i wspaniałych wspomnieniach.