Rok szkolny 2022/2023 już się skończył. Jest lato, czyli czas, w którym większość planuje urlopy. Jedni spędzą je w Polsce, a inni zagranicą. Jedni wyjadą w góry, inni nad jezioro, działkę czy w bardziej egzotyczne okoliczności przyrody. Pomimo tego, dokąd się udamy, powinniśmy pamiętać, że i w czasie wakacji mogą przydarzyć się choroby czy urazy, które mogą zakłócić urlopowe plany.
Co powinniśmy spakować do walizki?
Niezbędnik urlopowicza
W zależności od miejsca, do którego udajemy się na urlop, planujemy stroje. Przeważnie bierzemy dużo ubrań, kurtki czy płaszcze przeciwdeszczowe, kilka par butów. A co jeszcze powinna zawierać walizka? Na pewno musimy mieć kremy do i po opalaniu, bo nawet wysoko w górach możemy ulec poparzeniu oraz okulary przeciwsłoneczne. Aby uniknąć porażenia słonecznego, warto wziąć też nakrycie głowy, a nie sam daszek. Często latem dużo więcej chodzimy i mogą przytrafić się otarcia naskórka, stłuczenia lub skręcenia kostek. Ponadto, planując urlop na działce czy w lesie, powinniśmy być szczególnie ostrożni i uważać na kleszcze. Pajęczaki przenoszą bowiem groźną boreliozę i zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Warto więc chronić się przed nimi stosując repelenty oraz nosząc długie ubrania, zakrywające jak największą powierzchnię ciała. Posiłki jemy w różnych, nie zawsze sprawdzonych, miejscach, co powoduje, że nietrudno o zatrucie pokarmowe. A chyba nikt nie chce, aby biegunka czy wymioty pokrzyżowały wypoczynek. Dlatego nieważne czy lecisz samolotem, płyniesz statkiem, jedziesz samochodem, rowerem czy pociągiem, pamiętaj, aby w ferworze wakacyjnego pakowania, nie pominąć też lekarstw.
Wakacyjna apteczka
Podróżna apteczka powinna zawierać m.in.:
- leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe,
- środek odkażający,
- plastry, bandaże, gazę opatrunkowę oraz małe nożyczki i pęsetę do usunięcia kleszczy,
- maści na opuchliznę, skręcenia, stłuczenia, podrażnienia po owadach, oparzenia,
- środki odstraszające komary, kleszcze,
- preparaty po ukąszeniu owadów i na oparzenia słoneczne,
- leki przeciwalergiczne,
- tabletki na ból gardła i przeciwkaszlowe,
- leki przeciwbiegunkowe,
- elektrolity przeciw odwodnieniu stosowane w przypadku biegunki i wymiotów,
- antybakteryjny żel do rąk.
Trzeba też pamiętać, aby wziąć też wszystkie leki, które przyjmuje się na co dzień. Warto mieć kilka tabletek w zapasie, np. jeśli zgubimy lub przedłużymy pobyt.
Nie pozostaje nic innego, jak „spakować” też dobry humor i wyruszyć w drogę. Bezpiecznej podróży i niezapomnianych wrażeń!