Za nami pierwsza połowa lipca. Jeśli chodzi o pogodę bywało różnie: tropikalne temperatury przeplatały się z deszczem i burzami. Jakiej pogody możemy spodziewać się przez pozostałe półtora miesiąca? Kiedy najlepiej zaplanować urlop nad polskim morzem
Od kilku lat letnia temperatura na Pomorzu jest coraz wyższa. Świadczy o tym między innymi ubiegłoroczny upał na Helu: termometr aż cztery razy wskazywał ponad 30 stopni Celsjusza. Zdarza się to rzadko ze względu na położenie Helu pomiędzy Zatoką Pucką a otwartym morzem. Ponadto temperatura wody wynosiła tam aż 26 stopni. Czy można liczyć na powtórkę w tym roku?
Urlop na Pomorzu
Wakacje wielu osobom kojarzą się z egzotycznymi krajami. Warto jednak pamiętać o Polsce, a zwłaszcza o polskim morzu. Według Polskiej Organizacji Turystycznej aż 71% Polaków planuje spędzić wakacje w kraju. Znaczna część z nich wybiera województwo pomorskie, gdzie szczyt sezonu turystycznego przypada na lipiec i sierpień. Wypoczynek na Pomorzu może być wspaniały o każdej porze roku. Jednak to właśnie latem cieszy się największą popularnością. Temperatura sprzyja wtedy wypoczynkowi i otwierają się rozmaite, sezonowe atrakcje turystyczne. Pomorze słynie także z jezior i pięknej przyrody.
Lipiec
Początek pierwszego miesiąca wakacji był łaskawy dla Pomorzan. Bezchmurne niebo, wysokie temperatury – tłumy nad morzem korzystały z wyczekiwanej pogody. Sielanka została skutecznie przerwana przez ochłodzenie i opady. Czy upał wróci? Specjaliści twierdzą, że ten lipiec będzie jeszcze cieplejszy niż zeszłoroczny. Zima była bardzo łagodna, co daje nam nadzieje na upalne lato, które powinno wrócić w dwóch ostatnich tygodniach lipca. Temperatura osiągnie swój szczyt i wyniesie nawet 30 stopni!
Sierpień
Drugi miesiąc wakacji powita nas upałami, które potrwają mniej więcej do połowy miesiąca. W związku z tym, jak co roku najlepiej planować urlop na przełomie lipca i sierpnia. To właśnie wtedy temperatury osiągają najwyższe wartości, a z czasem maleją. Końcówka sierpnia przyniesie znaczne ochłodzenie. Można spodziewać się zachmurzenia i temperatury wynoszącej średnio 17 stopni. Mimo wszystko czeka nas aż 18 słonecznych dni, bez żadnych opadów. I w tym czasie można plażować i kapać się w morzu. Jeśli znudzi nam się plażowanie jest wiele miejsc w naszym regionie, które warto odwiedzić. Jednym z takich miejsc jest najdalej wysunięta w morze część Półwyspu Helskiego, nazywana końcem lub początkiem Polski. Prowadzi do niego nadmorska promenada oraz ścieżka pełna zabytkowych obiektów militarnych. Warto tez wyskoczyć do Kaszubskiego Parku Etnograficznego we Wdzydzach albo pojechać do Pelplina, żeby podziwiać jedną z największych świątyń gotyckich w Polsce – katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Prawdziwym skarbem, który znajduje się w tamtejszym Muzeum Diecezjalnym jest jedyny w Polsce egzemplarz słynnej Biblii Gutenberga z unikatowym śladem po ruchomej czcionce drukarskiej. Z kolei w Słowińskim Parku Krajobrazowym osobliwością są ruchome wydmy, najwyższe z nich osiągają nawet kilkadziesiąt metrów wysokości i zwane są „białymi górami”. Natomiast na koneserów sztuki w Białym Spichlerzu w Słupsku czeka największa na świecie kolekcja dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza, czyli słynnego Witkacego.