Turystyka
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/06/IKM_Lokalni_Przewodnicy_i_Przewodniczki_2_fot_Bartosz_Banka-exif-remove.jpeg Wakacje 2022. Z lokalnymi przewodnikami i przewodniczkami poznaj osiem gdańskich dzielnic

Wakacje 2022. Z lokalnymi przewodnikami i przewodniczkami poznaj osiem gdańskich dzielnic

Fot. Bartosz Bańka
27.06.2022
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
27.06.2022

Instytut Kultury Miejskiej, jak co roku, zaprasza na spacery po gdańskich dzielnicach, po których oprowadzają lokalni przewodnicy i przewodniczki. Tym razem do Zaspy, Biskupiej Górki, Dolnego Miasta, Oruni, Oliwy, Nowego Portu i Wyspy Sobieszewskiej dołączają Aniołki. W sumie będzie można zwiedzić osiem gdańskich dzielnic. Wszystkie spacery są bezpłatne, ale obowiązują zapisy.

Zapisać się można za pośrednictwem formularza na stronie IKM. Prowadzących spacery, tematy lub trasy można sprawdzić (z dwutygodniowym wyprzedzeniem) na stronie IKM.

O projekcie

Lokalni przewodnicy i przewodniczki to projekt tworzony przez mieszkańców i mieszkanki Gdańska, którzy oprowadzają po znanych sobie dzielnicach inne osoby. Prezentują ciekawe, nieoczywiste szlaki i miejsca. Po gdańskich dzielnicach oprowadzają entuzjaści, którzy nieustannie poszerzają swoją wiedzę, a latem bezpłatnie oprowadzają ścieżkami, jakich na próżno szukać w, turystycznych przewodnikach. Każdy z lokalnych przewodników i przewodniczek ma unikatową trasę zwiedzania, która najbliższa jest osobistym zainteresowaniom: architekturze, przyrodzie czy historii codzienności. Spacery umożliwiają poznawanie miasta od zupełnie innej strony. Bywa, że historie przedstawione podczas spaceru zaskakują najstarszych mieszkańców danej dzielnicy. Turyści doceniają z kolei zwiedzanie nieoczywistymi trasami, dzięki którym zaglądają na podwórka, do kamienic i miejsc często niedostępnych dla osób „z zewnątrz” oraz poznają klimat charakterystyczny dla danej części miasta.

Już osiem dzielnic

W tym roku do projektu dołącza nowa, ósma już dzielnica Aniołki. Rozłożone na wzgórzach, z niepowtarzalnymi widokami na Gdańsk i zatokę, łączą elementy dawnych nekropolii z ciekawą zabudową z XIX i XX w. oraz cennymi założeniami parkowymi. Właśnie tutaj, ponad 250 lat temu powstała najstarsza w Polsce i zachowana do dzisiaj, czterorzędowa aleja śródmiejska, zwana Wielką Aleją Lipową. Pomimo centralnej lokalizacji, Aniołki są jedną z najmniej znanych dzielnic Gdańska. Dzięki lokalnym przewodnikom i przewodniczkom, mieszkańcy i mieszkanki będą mieli okazję odkryć tę część miasta i poznać jej tajemnice. Pierwszy, otwarty spacer po Aniołkach już w czwartek, 30 czerwca o godzinie 17.30. Start przy czołgu – pomniku w okolicy alei Zwycięstwa 10 w Gdańsku.

– Wspólny spacer inaugurujący to jedyna okazja do poznania wszystkich nowych lokalnych przewodników i przewodniczek na Aniołkach. To 12 osób, które po wiosennych wykładach zdecydowały się podzielić swoimi subiektywnymi opowieściami o dzielnicy – mówi Barbara Sroka, koordynatorka projektu. – Każda trasa jest inna, oparta na indywidualnym wyborze tematu, historii, osobistych wspomnieniach, znalezionych archiwaliach. Mam nadzieję, że ten pierwszy wspólny spacer zachęci do odkrywania Aniołków z poznanymi przewodnikami i przewodniczkami podczas ich indywidulanych spacerów, a także do odwiedzenia pozostałych siedmiu dzielnic – dodaje Barbara Sroka.

Regularne, dzielnicowe spacery zaplanowane są od 4 lipca do końca sierpnia, według harmonogramu:

  • Zaspa: wtorki i czwartki o 17.30, soboty o 12.00
  • Biskupia Górka: poniedziałki i środy o 17.30, soboty o 12.00
  • Orunia: wtorki i czwartki o 17.30, soboty o 12:00
  • Dolne Miasto: wtorki i czwartki o 17.30, niedziele o 12.00
  • Oliwa: środy i piątki o 17.30, niedziele o 12.00
  • Nowy Port: środy o 17.30, soboty o 12.00
  • Wyspa Sobieszewska: wtorki i czwartki o 17.30, soboty o 10.30
  • Aniołki: poniedziałki i piątki o 17.30, niedziele o 12.00.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.