Samorząd województwa pomorskiego ponownie włączył się w organizację Jarmarku św. Dominika w Gdańsku, który w tym roku potrwa od 23 lipca do 14 sierpnia. Na ulicy Szerokiej utworzona zostanie specjalna strefa, nazwana Uliczką Pomorską. Będzie tam można m.in. stworzyć swoją własną pamiątkę, wziąć udział w grze miejskiej, spotkać artystów i odwiedzić ich galerię sztuki.
Z Uliczki Pomorskiej nikt nie wyjdzie z pustymi rękami. Każdy turysta musi przecież przywieźć z wakacji nad morzem jakąś pamiątkę. Najlepiej taką zrobioną samodzielnie. Korzystając więc z różnokolorowego piasku i soli bałtyckiej, goście Jarmarku św. Dominika stworzyć będą mogli sypankę w butelce, która w zimowe wieczory przypominać będzie o wizycie w naszym regionie. A włożyć ją będzie można do torby, którą wcześniej ozdobi artystyczna designerska grafika.
Nie samymi pamiątkami człowiek żyje
Podczas Jarmarku św. Dominika warto też się pobawić biorąc udział w rodzinnej grze miejskiej. Jej uczestnicy wyposażeni w specjalną mapę wyruszą w magiczną podróż po plażach ze skarbami lub zamkowych labiryntach z kaszubskimi cudeńkami. Zabawa polegać będzie na przejściu i zaliczeniu wszystkich przygotowanych stanowisk interaktywnych, a nagrodą będzie własnoręcznie wykonana grafika na torbie i morska sypanka. W weekendy do gry włączą się szczudlarze, którzy poprowadzą gry zręcznościowe.
Poza tym na Uliczce Pomorskiej będzie można spotkać artystów działających w Pomorskim Inkubatorze Kultury. Zaprezentują oni wykonane przez siebie dzieła: ceramikę, rzeźby czy obrazy, które będzie można zakupić jako niepowtarzalną pamiątkę do domowej kolekcji. Twórcy z PIK opowiedzą, jakimi metodami powstają ich prace, co jest dla nich inspiracją i jakich technik używają. Każdy dzień jarmarku będzie okazją do odwiedzenia ulicznej Galerii Sztuki, w której codziennie będzie pokazywana inna ekspozycja.
Szlachetna idea wsparcia społecznego
Na Jarmarku św. Dominika znajdą się również stoiska podmiotów ekonomii społecznej. Na dwa z nich będzie można natrafić na Uliczce Pomorskiej, jedno będzie dostępne w strefie gastronomicznej na Ołowiance, natomiast kolejne dwa pojawią 30-31 lipca na ul. Rajskiej przy skwerze Heweliusza podczas weekendowego wydarzenia Święto Równości.
– To niezwykle szlachetna idea, gdzie ekonomia łączy się z elementami wrażliwości społecznej poprzez zatrudnianie osób, które zagrożone są wykluczeniem społecznym – zaznacza wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Bonna.
Wystawcami będą m.in. Spółdzielnia Socjalna Zeroban wykonująca torby i akcesoria upcyklingowe czy Spółdzielnia Socjalna Dalba produkująca rzemieślnicze piwa. Dodatkowo, organizowane będą rozmowy, prezentacje i warsztaty przedstawiające działalność podmiotów ekonomii społecznej na Pomorzu.