Lekarze Oddziału Okulistycznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w Słupku, jako jedyni w regionie, proponują chorym tracącym wzrok na skutek zwyrodnienia wysiękowego plamki żółtej i jej obrzęku cukrzycowego bezpłatne zastrzyki doszklistkowe. Ponadto, na operacje zaćmy czy odwarstwiania siatkówki nie trzeba długo czekać.
Operacje ratujące wzrok przeprowadzanie są przez zespół okulistów codziennie.
Zaćma – kilka dni od diagnozy do zabiegu
Zaćma to choroba oczu będąca efektem fizjologicznego procesu starzenia się soczewki. Dotyka wielu osób starszych. Jednak dzięki zabiegom operacyjnym można pozbyć się dyskomfortu związanego z utratą widzenia spowodowanego zaćmą. W słupskim szpitalu zabiegi usuwania zaćmy wykonuje się bez kolejki. Pacjent przychodzi na oddział rano, a wychodzi z niego po południu. Czas oczekiwania od rejestracji do zabiegu to zaledwie kilka dni.
– Mamy możliwości techniczne i zespół, który takie zabiegi przeprowadza codziennie. Przed pandemią wykonywaliśmy ich około 1,7 tys. rocznie. W ubiegłym roku przez epidemię COVID-19, niestety tylko 984 – mówi ordynator Oddziału Okulistyki Piotr Lasota.
Dalej wyjaśnia, że operacja zaćmy, zrobiona raz, wystarcza na dalsze życia. Pacjent po zabiegu musi się stawić jeszcze tylko na kontrolę. Aby zapisać się na zabieg wystarczy skierowanie z poradni okulistycznej lub od lekarza rodzinnego.
Jakie jeszcze choroby oczu wyleczą?
Bez długiego oczekiwania wykonywane są też zabiegi witrektomii. Polegają na wycięciu ciała szklistego z wnętrza gałki ocznej. Przeprowadza się je m.in. w przypadku odwarstwienia siatkówki, otworów w plamce, błon nasiatkówkowych i krwotoków doszklistkowych.
– Witrektomia to bardziej skomplikowany zabieg. Wymaga od pacjenta 3-dniowego pobytu na oddziale. Jednak oczekiwanie na niego jest u nas skrócone do minimum – mówi ordynator słupskiej okulistyki.
Jako jedyni w regionie okuliści ze szpitala w Słupsku od kilku lat stosują procedurę leczenia anty VEGF zwyrodnienia wysiękowego plamki żółtej i obrzęku cukrzycowego plamki.
– To propozycja dla osób tracących wzrok w wyniku tych schorzeń. Jeszcze niedawno nie mogliśmy im pomóc, teraz jesteśmy w stanie zatrzymać postęp utraty wzroku i ustabilizować chorobę. Wszystko dzięki systematycznym iniekcjom doszklistkowym. W niektórych przypadkach obserwujemy nawet poprawę widzenia u naszych pacjentów – podkreśla dr Piotr Lasota.
Proces podawania leku trwa u takich pacjentów dwa, trzy lata i daje pozytywne efekty. Ta procedura proponowana jest przede wszystkim seniorom po 70. r.ż. i nie wymaga długiego oczekiwania do przystąpienia do programu.
Ponadto, na oddziale wykonywane jest leczenie operacyjne jaskry (trabekulektomia) w przypadkach, gdy leczenie zachowawcze kroplami jest mało skuteczne. Słupscy okuliści do leczenia schorzeń oczu wykorzystują m.in. laser. Chodzi na przykład o leczenie wtórnej zaćmy, jaskry, neowaskulacji w przebiegu cukrzycy i zakrzepu żył siatkówki. W szpitalu dla pacjentów jest dostępna pełna diagnostyka obejmująca angiografię fluoresceinową (badanie polega na wykonaniu serii fotografii dna oka lub tęczówki po dożylnym podaniu środka cieniującego – przyp. red.), OCT(badanie tomograficzne oka)/OCTA, pole widzenia, badanie śródbłonka rogówki, topografię rogówki czy USG oczu.