Dotyczą one m.in. sposobu zatrudniania pracowników służby zdrowia, włączenia prywatnych szpitali w walkę z koronawirusem, a także możliwości świadczenia pracy zdalnej przez osoby przebywające na kwarantannie. Informacje o nowych decyzjach związanych też m.in. utworzeniem szpitali tymczasowych, po konsultacjach z wojewodami, przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej, która odbyła się 19 października 2020 r.
Dzięki proponowanym rozwiązaniom ma być więcej o ok.10 tys. łóżek, czyli ok. 25 tys., a obecnie zajętych jest 8 tys. z nich.
Prywatne szpitale też będą leczyć chorych
Pierwszy szpital tymczasowy będzie na Mazowszu. Kolejne powstaną w Małopolsce i Wielkopolsce. W planach jest utworzenie takich placówek w każdym województwie. Dodatkowo, szpitale tymczasowe zostaną przekształcone w tzw. covidowe, o ile są dwa takie ośrodki w powiecie. Jeden będzie leczyć tylko osoby zakażone, a drugi – wszystkie inne schorzenia. Ponadto, zapadły decyzje o włączeniu prywatnego lecznictwa w walkę z koronawirusem. Do środy, tj. 21 października ma powstać lista prywatnych szpitali, które będą miały obowiązek utworzenia 1000 covidowych łóżek.
Będą zmiany na czas pandemii
Szef resortu zapowiedział wiele zmian. Chodzi m.in. o to, że lekarze rezydenci nie będą musieli zdawać egzaminu ustnego, a tylko pisemny. Mają przestać obowiązywać normy zatrudnienia. Ponadto, do opieki nad chorymi będą mogli być przyjmowani pracownicy medyczni z zagranicy. Ma też być wypłacany 100-procentowy dodatek osobom zatrudnionym w placówkach medycznych leczących pacjentów covidowych. A wszyscy pracownicy medyczni, którzy trafią na kwarantannę lub izolację otrzymają 100-procentowe wynagrodzenie. Aby odciążyć personel medyczny i skierować go tylko do leczenia osób zakażonych, punkty drive thru mają być obsługiwane przez żołnierzy. Dodatkowo, czas pracy tych punktów będzie w miarę potrzeb wydłużany.
Kwarantanna po nowemu
Minister zdrowia poinformował o nowych zasadach kwarantanny. Chodzi m.in. o możliwość pracy zdalnej dla osób przebywających na kwarantannie.
Apel o odpowiedzialność
Minister Niedzielski powiedział, że wzrost zachorowań jest dynamiczny, więc trzeba być przygotowanym na każdy, nawet najgorszy, scenariusz. Jeżeli w tym tempie będzie się zwiększała liczba zachorowań, to w przyszłym tygodniu można się spodziewać nawet 15-20 tys. zakażeń dziennie. Dlatego też zaapelował do społeczeństwa o poważne traktowanie obostrzeń. Chodzi m.in. o obowiązek noszenia maseczek zasłaniających usta i nos. – Środowiskom tzw. wolnościowym przypominam, że nienoszenie maseczki jest naruszeniem wolności i bezpieczeństwa drugiego człowieka. Zasada zero tolerancji będzie stosowana przez policję – podkreślił minister.