Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2021/05/mural_luzino.jpg mural w Luzinie

W Luzinie powstał mural, który ma wspierać osoby chore psychicznie

Mural autorstwa trójmiejskich artystów Tusego i Titosa ma zwrócić uwagę na problem, jakim jest brak wsparcia dla osób chorujących psychicznie. To inicjatywa stowarzyszenia Kaszubskie Centrum Edukacji „Vademecum”, które w Luzinie założyli pracownicy poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Twórca muralu Tuse jest również autorem m.in. dzieł zdobiących dwa przystanki PKM w Gdańsku czy głośnego muralu Ani Przybylskiej we Wrzeszczu.

Potrzebne zrozumienie

Wizerunek przygnębionej kobiety przykrywającej połowę twarzy swoim zdjęciem z pięknym uśmiechem to symbol osób z problemami psychicznymi, które często spotykają się z niezrozumieniem wśród swoich bliskich.

– Chcemy zwrócić uwagę na problem, który dotyka przede wszystkim mieszkańców małych miejscowości, takich jak np. Luzino – mówi Katarzyna Seyda ze stowarzyszenia Kaszubskie Centrum Edukacji „Vademecum”. – Chorzy są bardziej wrażliwi, a krytykowanie lub wyśmiewane osób ze schizofrenię czy depresją powoduje u nich pogłębienie się stanów chorobowych i często jest przyczyną śmierci z powodu samobójstwa – zwraca uwagę Seyda.

Mural to tylko element większego projektu. Mieszkańcy gminy Luzino, którzy cierpią z powodu psychicznych zaburzeń i spotkały się z wykluczeniem społecznym mogą wziąć udział w terapii grupowej.

– To swego rodzaju grupa wsparcia dla mieszkańców Luzina. Podczas takich spotkań osoby, które tego potrzebują, mogą podzielić się swoimi problemami i przeżyciami pod okiem psychologa. To tu od innych osób mogą uzyskać potrzebne wsparcie i motywację do walki z chorobą – tłumaczy Katarzyna Seyda.

Jak się okazuje, muralu nie namalował sam Tuse, pomogli mu również uczestnicy grupy wsparcia, którzy w ramach terapii sięgnęli po pędzle. Pieniądze na mural oraz na zorganizowanie grupy wsparcia zebrało stowarzyszenie podczas publicznej zbiórki.

Pandemia sprzyja lękom i depresji

Trwająca od ponad roku pandemia koronawirusa na świecie przyczynia się do zwiększenia odsetka osób chorych na depresję czy mających zaburzenia lękowe. Problem coraz częściej pojawia wśród dzieci i młodzieży. Długotrwałe zamknięcie szkół i brak naturalnego kontaktu z rówieśnikami wpłyną negatywnie na psychologiczny rozwój dzieci.

Na Pomorzu, w odpowiedzi na nasilające się problemy psychiczne wśród najmłodszych, od 1 kwietnia 2021 r. działają Ośrodki Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży. Pomocy można szukać w Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Starogardzie Gdańskim, Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie (w dwóch lokalizacjach – Kościerzyna i Dzierżążno) oraz Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym im. prof. Tadeusza Bilikiewicza w Gdańsku.

W ośrodkach pomoc otrzymają dzieci poniżej 7. roku życia., dzieci i młodzież szkolna oraz uczniowie szkół średnich do ukończenia 21 lat. Na wsparcie liczyć mogą także rodziny i opiekunowie prawni pacjentów. Ideą takich placówek jest m.in. uniknięcie hospitalizacji lub skrócenie pobytu w szpitalu

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.