Komunikacja
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/09/01.jpg W kolejnych gminach poprawi się stan dróg dojazdowych do pól uprawnych

W kolejnych gminach poprawi się stan dróg dojazdowych do pól uprawnych

Fot. Aleksander Olszak
15.09.2023
Katarzyna Piotrowska-Turnowiecka
Katarzyna
Piotrowska-Turnowiecka
AUTOR
Katarzyna Piotrowska-Turnowiecka
Katarzyna
Piotrowska-Turnowiecka
15.09.2023

Ponad 900 tys. zł wyniesie dofinansowanie z budżetu województwa pomorskiego dla kolejnych ośmiu gmin na modernizację dróg transportu rolnego. Dzięki temu poprawi się stan nawierzchni m.in. w miejscowościach: Bystra, Borcz, Czarnowo, Dąbrowa, Rytel, Szemud, Zagórzyca i Żukowo.

Umowy z włodarzami gmin marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk podpisał 15 września 2023 r. w sali Niebo polskie UMWP.

Dojazdy do pól

W tym roku dotacje na modernizacje dróg dojazdowych do gruntów rolnych trafią do 68 pomorskich gmin. Wartość dofinansowania to prawie 9 mln zł.

– Dziś wspieramy kolejne osiem gmin, które będą mogły przeprowadzić niezbędne remonty. Bez wątpienia ułatwi to prace rolnikom – mówi marszałek Mieczysław Struk.

Drogi dojazdowe do pól są codziennie wykorzystywane przez rolników. Ich stan często nie jest zadowalający, co negatywnie wpływa na sprzęt rolniczy. Dzięki dofinansowaniu uda się wyremontować kilkanaście kilometrów dojazdów do pól.

Podpisane właśnie umowy dotyczą gminy Brusy, Czersk, Damnica, Karsin, Pruszcz Gdański, Somonino, Szemud i Żukowo. Kwota dofinansowania wynosi od 60 do 150 tys. W zależności od stanu technicznego i podbudowy istniejącej drogi, wysokości środków budżetu poszczególnych gmin wspartego dotacją, drogi dla transportu rolnego są modernizowane z wykorzystaniem tłucznia, płyt betonowych ażurowych lub pełnych, a nawet nawierzchni bitumicznej.

Wcześniej umowy na prawie 1 mln zł zostały podpisane w Sztumie 13 września 2023 r.

Zobacz: Te inwestycje ułatwią pracę rolnikom m.in. z Jasnej, Linowca czy Żuławki Sztumskiej

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.