Komunikacja
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/09/Droga-dojazdowa-do-pola.jpg Te inwestycje ułatwią pracę rolnikom m.in. z Jasnej, Linowca czy Żuławki Sztumskiej

Te inwestycje ułatwią pracę rolnikom m.in. z Jasnej, Linowca czy Żuławki Sztumskiej

Fot. Aleksander Olszak
13.09.2023
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
13.09.2023

Chodzi o dofinansowanie modernizacji dojazdów do pól. Tak jak inne drogi i te powinny być równe i zapewniać bezpieczny przejazd. Dzięki wsparciu ze środków budżetu województwa pomorskiego kolejne kilometry takich dróg zostaną zmodernizowane. Wsparcie o wartości ponad miliona złotych otrzyma kolejnych osiem gmin.

Umowy na dofinansowanie projektów podpisali 13 września 2023 r. z włodarzami gmin wicemarszałkowie województwa pomorskiego Józef Sarnowski i Leszek Bonna. Wydarzenie zostało zorganizowane w Sztumie.

Lepszy dojazd do pól

Na czym polegają inwestycje? W zależności od stanu technicznego i podbudowy istniejącej drogi, wysokości środków budżetu poszczególnych gmin wspartego dotacją celową, drogi dla transportu rolnego są modernizowane z wykorzystaniem tłucznia, płyt betonowych ażurowych lub pełnych, a nawet nawierzchni bitumicznej.

– W tym roku łączna kwota dofinansowania to ponad 8 mln zł. Wsparcie trafi do 68 gmin – informuje Józef Sarnowski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego.

Warto też dodać, że już od 10 lat samorząd województwa pomorskiego przekazuje gminom z całego regionu środki finansowe na modernizację dróg dojazdowych do gruntów rolnych.

Podpisanie umów w Sztumie

To już kolejne umowy na modernizację dojazdów do pól, jakie podpisywane są z pomorskimi gminami.

– Przypomnę choćby, że w lipcu spotkaliśmy się w Pruszczu i Dzierzgoniu, gdzie podpisaliśmy umowy o wartości około miliona złotych – mówi Józef Sarnowski.

Podczas spotkania w Sztumie podpisanych zostało osiem umów. Dofinansowanie otrzymają gminy: Stegna, Nowy Dwór Gdański, Pelplin, Starogard Gdański, Sztum, Stary Targ, Dzierzgoń oraz Kwidzyn. Kwota dofinansowania jest różna i wynosi od 45 do 150 tys. zł. Łączna wartość podpisanych umów to prawie 1,1 mln zł. Dzięki tym środkom drogi dojazdowe do pól uprawnych w miejscowościach: Dworek, Janiszewko, Jurkowice, Jasna, Żuławka Sztumska, Gniewskie Pole, Orłowo, Linowiec, Kokoszkowy oraz Sztumska Wieś zostaną zmodernizowane.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.