Tegoroczna zima jest stosunkowo ciepła i mało śnieżna. Pomimo że nie brakuje wietrznych i deszczowych dni, to zdarzają się chwile ze słońcem. W poszukiwaniu pierwszych oznak wiosny warto wybrać się do Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych.
Kalendarzowa wiosna rozpoczyna się 21 marca. Jednak w parkach krajobrazowych już rosną przebiśniegi i można zaobserwować żurawie. Sprawdźcie sami, wystarczy oderwać się od ekranu i wyjść w teren.
Zwiastuny wiosny
Dopiero co w naszym województwie zaczęły się ferie zimowe, a z każdym dniem w przyrodzie widać, że pomału zbliża się wiosna. Coraz wcześniej wschodzi słońce, dni są coraz dłuższe i później zapada zmrok. Z zimowego snu budzą się pierwsze owady. Niedługo na krzewach i drzewach pojawią się pierwsze pąki i zrobi się zielono.
– Choć w kalendarzu jeszcze zima, to za oknem prawdziwe przedwiośnie. Zachęcam do spacerów i wycieczek do parków krajobrazowych, żeby samemu sprawdzić, jak zima odchodzi – mówi dyrektor Krzysztof Pałkowski Departamentu Środowiska i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.
Na pewno niekwestionowanym zwiastunem wiosny jest żuraw, którego głos, zwany klangorem, można już usłyszeć w wielu miejscach.
– Niedługo podczas spaceru będzie też można stać się świadkiem żurawich zalotów – opowiada Pałkowski.
Wiele ptaków jak: kruki, wrony i gawrony rozpocznie lęgi. Można będzie również usłyszeć miłosne śpiewy: sikorek, strzyżyków czy pohukiwania puszczyków. Wkrótce ze snu obudzą nas śpiewy skowronków i szpaków, które często naśladują wilgi.
Co jeszcze świadczy o nadchodzącej wiośnie?
Krzewy leszczyny obsypały zielono-żółtymi kotkami, które pylą na żółto. Wyłaniające się coraz śmielej promienie słońca ogrzewają pierwsze wiosenne kwiaty, a całe łany przebiśniegów dziarsko wychylają się spośród zeszłorocznych liści, aby ogłosić wszystkim, że nadchodzi wiosna. Baczni obserwatorzy przyrody lada moment będą mogli spotkać żaby trawne, które podążają na gody do pobliskich zbiorników. Gdy dni staną się cieplejsze i bardziej słoneczne, można będzie dostrzec biedronki i czerwono-czarne kowale bezskrzydłe zwane tramwajarzami. Nadchodzącą wiosnę ogłosi też motyl rusałka wierzbowiec. Ożywią się ssaki. Króliki, zające i wiewiórki połączą się w pary. Rozpoczną się gody wilków, żbików i kun. Łosie i jelenie zrzucają stare poroża.
Gdzie warto się wybrać?
Aby odpocząć i zregenerować siły, naładować akumulatory, pooddychać świeżym powietrzem i nacieszyć oko, szukając wiosny, warto wybrać się do jego z oddziałów parków krajobrazowych. Są to: Park Krajobrazowy Doliny Słupi, Trójmiejski Park Krajobrazowy, Nadmorski Park Krajobrazowy, Wdzydzki Park Krajobrazowy, Kaszubski Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana i Zaborski Park Krajobrazowy.
– To nie tylko dobry moment na przyrodnicze obserwacje, ale też na długie spacery dla zdrowia. Zwłaszcza też, że dzień staje się coraz dłuższy – zachęca Pałkowski.
Po takiej wędrówce wrócimy do domu nie tylko zrelaksowani i w dobrym humorze, ale też zaopatrzeni w dużą dawkę endorfin.