Chorujesz na COVID-19? Masz lekkie objawy i nie chcesz zarazić domowników? W ośrodku w Dzierżążnie działa izolatorium, w którym są wolne miejsca. Aby zostać przyjętym, wystarczy telefoniczne umówienie się, zarezerwowanie miejsca i skierowanie od lekarza. Pacjenci mogą tam również skorzystać z rehabilitacji.
Placówka wchodzi w skład Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie, a pobyt w niej jest bezpłatny.
Co daje pobyt w izolatorium?
Każda osoba zakażona koronawirusem musi przebywać w izolacji. W przypadku łagodnych objawów, kiedy chory nie wymaga hospitalizacji, może zostać w domu lub udać się do izolatorium. Izolatorium w Dzierżążnie jest właśnie takim ośrodkiem dedykowanym osobom z potwierdzonym dodatnim wynikiem testu na obecność SARS CoV-2. Co ważne, nawet łagodny przebieg choroby sprawia, że pacjenci z COVID-19 są osłabieni i często wymagają opieki, której ciężar podczas domowej kwarantanny spoczywa na najbliższych, a to niesie ryzyko kolejnych zakażeń.
– Pobyt w izolatorium minimalizuje właśnie takie ryzyko i jest najracjonalniejszą decyzją, jaką można podjąć dla bezpieczeństwa swojego i bliskich – tłumaczy Marta Hess ze szpitala w Kościerzynie.
Jest ponad 40 miejsc
Izolatorium zostało utworzone w jednym z budynków placówki w Dzierżążnie.
– W naszym izolatorium obecnie przebywa 21 pacjentów na 41 miejsc. Placówka jest gotowa do przyjęcia kolejnych osób zakażonych i zainteresowanych pobytem w tym ośrodku. Prosimy jednak o wcześniejszy kontakt i potwierdzenie dostępności miejsc – tłumaczy Marta Hess.
Pielęgniarka oddziałowa izolatorium Katarzyna Teclaw mówi, że Dzierżążno jest w pełni przygotowane na przyjęcie kolejnych pacjentów potrzebujących kompleksowej opieki w tym trudnym i stresującym dla nich czasie
– Pacjenci, którzy pokonali u nas chorobę są systematycznie wypisywani do domów. Ich powrót do zdrowia jest dla nas największą nagrodą i utwierdza nas w przekonaniu o słuszności trudu i zaangażowania, jakie wkładamy w naszą pracę – wyjaśnia Katarzyna Teclaw.
W izolatorium pacjent jest otoczony opieką pielęgniarską i lekarską, otrzymuje regularnie posiłki i nie ponosi żadnych kosztów związanych z pobytem.
– Dzięki stałej opiece wykwalifikowanego personelu medycznego i zapewnionej łączności alarmowej z pracownikami izolatorium wzrasta poczucie bezpieczeństwa pacjenta w czasie choroby. Zapewnienie opieki, spokoju i komfortowych warunków jest powodem, dzięki któremu pacjenci w krótkim czasie odzyskują siły i wracają do domów – informuje Marta Hess.
Ponadto, powrót do zdrowia wspomagają ciekawe widoki, które przez duże okna mogą podziwiać chorzy. Okna zyskały również dodatkową funkcję. Chodzi o to, że osoby izolowane w ten sposób mogą zobaczyć przez szybę swoich bliskich i do nich pomachać, co ma korzystny wpływ na powrót do zdrowia.
Można też poddać się rehabilitacji
Podczas pobytu w izolatorium istnieje możliwość skorzystania z zabiegów fizjoterapeutycznych.
– Personel izolatorium składa się lekarzy, pielęgniarek, personelu pomocniczego oraz fizjoterapeutów, dzięki którym podczas pobytu w izolatorium możliwe jest prowadzenie rehabilitacji pacjentów z COVID-19 – dodaje pielęgniarka oddziałowa.
Jak trafić do izolatorium?
Izolatorium znajduje się przy ul. Szpitalnej 36 w Dzierżążnie, tel.: 58 687 19 80 (sekretariat). Zanim pacjent do niego trafi, powinien sprawdzić telefonicznie, czy są wolne miejsca, zarezerwować je i otrzymać skierowanie. Pobyt w izolatorium jest możliwy na podstawie skierowania, które może być wydane przez:
- lekarza ze szpitala,
- lekarza z zakładu leczniczego, w którym są udzielane stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne inne niż szpitalne,
- lekarza rodzinnego,
- państwowego inspektora sanitarnego.