Gospodarka
W Gdańsku powstaną fabryka baterii i centrum badawcze. Zatrudnią nawet pół tysiąca ludzi

W Gdańsku powstaną fabryka baterii i centrum badawcze. Zatrudnią nawet pół tysiąca ludzi

Fot. mat. pras.
19.02.2021
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
19.02.2021

Ponad 200 mln dolarów kosztować będzie inwestycja szwedzkiej firmy Northvolt w Gdańsku. Już za 2 lata powstanie zakład produkujący baterie i ogniwa energetyczne. Działać będzie także centrum badawczo-rozwojowe. Nowy zakład to prawie pół tysiąca miejsc pracy.

Zakład powstanie na terenie Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego.

Fabryka innowacji

Szwedzka firma Northvolt planuje uruchomienie w Gdańsku fabryki modułów bateryjnych i magazynów energii. Produkowane na Pomorzu baterie będą wykorzystywane w przemyśle, np. w elektrycznie zasilanych pojazdach górniczych. W zakładzie będą także składane, z komponentów dostarczanych z innych zakładów firmy, kompletne systemy bateryjne.

– Nasz zakład to strategiczna dla Polski i bezprecedensowa w regionie inwestycja w najnowocześniejszy zakład o wysokim stopniu automatyzacji i digitalizacji. To również krok w stronę uniezależnienia przemysłu od paliw kopalnych – mówi Robert Chryc-Gawrychowski, prezes Zarządu Northvolt Poland.

Co ważne, to nie będzie jedynie fabryka. Równolegle powstanie centrum badawczo rozwojowe. Firma planuje bowiem współpracę z uczelniami wyższymi oraz szkołami zawodowymi z całego regionu.

 

 

Większa moc na Pomorzu

Branża związana z bateriami i ogniwami to przyszłość rozwoju przemysłu.

– W Europie systematycznie rośnie sprzedaż samochodów elektrycznych, a za nią zapotrzebowanie na nowoczesne systemy magazynowania energii. Po licznych inwestycjach w innych regionach kraju, kolejny znaczący projekt z dziedziny elektromobilności realizowany będzie na Pomorzu – podkreśla Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Northvolt jest doskonałym przykładem, że Pomorze jest doskonałą lokalizacją pod duże projekty przemysłowe – dodaje marszałek.

Gdzie powstanie fabryka

Obiekt o powierzchni 50 tys. mkw. zostanie wybudowany na terenie Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego, w pobliżu gdańskiego potu i terminala kontenerowego DCT. To niemal doskonała lokalizacja, dobrze skomunikowana zarówno z krajem, jak i zagranicą. Warto także podkreślić, że w procesie inwestycyjnym bardzo dobrze współpracowały Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego oraz Invest in Pomerania.

– Na przestrzeni ostatnich lat Pomorze udowodniło, że w ramach całego ekosystemu instytucji zajmujących się promocją gospodarczą w naszym regionie, potrafimy doskonale współpracować i koordynować nasze działania – zaznacza marszałek Struk.

Pierwsze baterie powinny zejść z taśmy montażowej za około 2 lata.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.