Otwarcie domu odbyło się Światowym Dniu Świadomości Autyzmu. Wziął udział m.in. wicemarszałek województwa pomorskiego Marcin Skwierawski. Przypomnijmy, że akt erekcyjny został wmurowany 5 lipca 2022 r.

Dom dzienny i całodobowy

Dom przy ul. Malczewskiego 132 w Gdańsku dla dorosłych osób z autyzmem to kolejny tego typu obiekt w naszym mieście. Powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym, które opiekuje się ponad 400 osobami w spektrum autyzmu. W obiekcie są dwie placówki. Jakie? Jedna to mały dom z indywidualnym wsparciem, który zapewni całodobową opiekę sześciu osobom z autyzmem. Każdy mieszkaniec będzie miał własny pokój z łazienką, dzięki czemu będzie mieć poczucie bezpieczeństwa, izolacji i ochrony przed nadmiarem bodźców. Jest tam też część wspólna, która ma ułatwiać integrację. Natomiast druga placówka to centrum aktywizacji zawodowej i społecznej dla osób z autyzmem i niepełnosprawnością intelektualną, czyli miejsce dziennego wsparcia dla co najmniej 10 podopiecznych. W nim będą uczyć się samodzielności i prostych prac, rozwijać pasje, uczestniczyć w treningach społecznych i mieszkalnictwa.

Przewodnicząca Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym Małgorzata Rybicka powiedziała, że na ten moment czekało wiele osób z autyzmem i ich rodzin.

 – Otwarcie wspólnoty to kolejny ważny krok ku lepszemu, bezpieczniejszemu, bardziej niezależnemu i szczęśliwemu życiu tych osób – dodała Rybicka.

Wicemarszałek województwa pomorskiego Marcin Skwierawski podkreślał, że osoby że spektrum autyzmu, z chwilą osiągniecia  pełnoletności, przestają być widoczne dla systemu.

– Dzięki takim domom mają opiekę dostosowaną do potrzeb, rehabilitację, ciągłość wsparcia adekwatnego do potrzeb, co przekłada się na jakość życia. Otrzymują też bezpieczne mieszkanie. To właśnie tu uczą się większej samodzielności oraz zdobywają nowe umiejętności. Dlaczego też samorząd województwa pomorskiego dzięki środkom z funduszy europejskich wsparł budowę ośrodka – zaznaczył wicemarszałek Skwierawski.

Obiekt z udogodnieniami

Wspólnota dla Osób z Autyzmem znajduje się w trzykondygnacyjnym budynku mieszkaniowo-usługowym. Obiekt całkowicie uwzględnia potrzeby osób z autyzmem i z niepełnosprawnościami. Są w nim sale terapii indywidualnej i grupowej, sala gimnastyczna oraz gabinety do fizjoterapii. Placówka dysponuje sprzętem do zajęć edukacyjno-terapeutycznych, fizjoterapeutycznych oraz sportowo-rekreacyjnych. Kupiono m.in.: urządzenia do magnetoterapii i fototerapii, komorę hiperbaryczną, saunę LED na promieniowanie podczerwone. Ponadto, wyposażono pracownię poligraficzną oraz ceramiczną.

Całkowita wartość projektu ro ponad 14, 6 mln zł, z czego ponad 12,2 mln zł to dofinansowanie unijne.  Projekt został zrealizowany we współpracy z miastem Gdańsk.

Wielowymiarowe wsparcie

Wato dodać, że w placówce będą świadczone usługi wytchnieniowe, asystenckie oraz interwencyjne dla 38 osób z spektrum autyzmu i ich rodzin. Na czym polegają? Opieka wytchnieniowa oznacza, że rodziny w określonych sytuacjach życiowych mogą nie sprawować opieki nad osobami z autyzmem. Natomiast usługi asystenckie zapewniają towarzyszenie osobie z autyzmem w różnych aktywnościach życiowych tak, aby zwiększać jej samodzielność, aktywność społeczną i zawodową. Z kolei interwencja kryzysowa umożliwi sprawowanie opieki nad dorosłym z autyzmem np. w sytuacji hospitalizacji rodzica.