Kaszubski przekład Apokalipsy św. Jana zaprezentuje tradycyjnie aktorka Danuta Stenka. Wcześniej wysłuchać będzie można komentarza teologicznego franciszkanina o. prof. dr. hab. Adama R. Sikory, autora przekładu.

– Księga Apokalipsy w swym stylu odbiega od pozostałych ksiąg Nowego Testamentu. Pełno w niej symboliki i zaskakujących obrazów budzących na przemian radość i przerażenie. Przez jednych odbierana jest jako księga nadziei i pociechy, przez innych jako księga grozy i zapowiedzi o zatrważającej przyszłości – wyjaśnia o. Adam R. Sikora.

Reżyserem widowiska jest Przemysław Basiński, muzykę przygotował Cezary Paciorek, a korekty językowej tekstu dokonała Danuta Pioch.

 

Apòkalipsa Swiãtégò Jana / Apokalipsa Świętego Jana
15. prezentacja Biblii Kaszubskiej
z cyklu Verba Sacra – Modlitwy Katedr Polskich

  • 29 stycznia 2018 r., poniedziałek, godz. 17.00
  • kolegiata Trójcy Świętej
  • pl. Jakuba Wejhera
  • Wejherowo
  • wstęp – wolny

 

Wydarzenie na Facebooku

 

Verba Sacra 2018 - plakat

 

Danuta Stenka – aktorka teatralna, filmowa i radiowa. Urodziła się na Kaszubach w Sierakowicach koło Kartuz. Ukończyła Studium Aktorskie przy Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Po dyplomie pracowała w Teatrze Współczesnym w Szczecinie. W 1988 r. przeniosła się do Teatru Nowego w Poznaniu, a od 1991 r. jest związana z Teatrem Dramatycznym w Warszawie. Obecnie jest aktorką Teatru Narodowego w Warszawie.

Jako aktorka jest laureatką wielu nagród i wyróżnień za role teatralne, filmowe, telewizyjne i radiowe. W 2007 r. została uhonorowana medalem im. Bernarda Chrzanowskiego za promowanie regionu i języka kaszubskiego. Jest także laureatką Polskiej Nagrody Filmowej – Orły 2008 za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą w filmie „Katyń”. W 2011 r. została odznaczona Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz Medalem Stolema (przyznawanym przez Klub Studencki Pomorania), a także nagrodzona Złotym Mikrofonem za wybitne role wykreowane w Teatrze Polskiego Radia. W 2015 r. została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, natomiast w 2016 r. Rada Miasta Wejherowa przyznała jej Statuetkę Jakuba Wejhera za szczególne zasługi dla Wejherowa i wielki wkład w promowanie kultury regionalnej Kaszub.

Udziałem w projekcie Verba Sacra wpisuje się na listę największych artystów scen polskich uczestniczących w tym przedsięwzięciu, podkreślając tym samym swoje przywiązanie do kaszubskiej małej ojczyzny.

 

Cezary Paciorek – akordeonista, pianista, kompozytor, pedagog Akademii Muzycznej w Gdańsku. Współpracował m.in. z Janem „Ptaszynem” Wróblewskim, Michałem Urbaniakiem, Leszkiem Możdżerem, Hanną Banaszak, Antoniną Krzysztoń, Joszko Brodą oraz braćmi Pospieszalskimi. Nagrał ponad 50 płyt, z czego cztery otrzymały nominacje do Fryderyka. Jego najnowsza płyta „Duology”, nagrana w duecie z Piotrem Lemańczykiem, zawiera współczesny jazz inspirowany polską kulturą i przyrodą.

W 2010 r. występował w Szanghaju jako członek reprezentacji województwa pomorskiego na Wystawie Światowej EXPO, a pięć lat później prezentował swój kaszubski projekt Moje Strony, który promował nasz region w trakcie EXPO w Mediolanie. W 2014 r. marszałek Mieczysław Struk przyznał muzykowi Pomorską Nagrodę Artystyczną za przygotowanie mistrzowskiej oprawy muzycznej do spektaklu Verba Sacra w Wejherowie.

Znana jest również jego działalność na rzecz kultury muzycznej Kościoła. Prowadził zespół młodzieżowy, który wsławił się prowadzeniem czuwania przed spotkaniem z Janem Pawłem II na sopockim hipodromie w 1999 r. oraz wylansował piosenkę „Nie ścigaj się z Miłością”. Reprezentacja tego zespołu wzięła także udział w programie telewizyjnym transmitowanym na żywo z Watykanu z okazji 25-lecia pontyfikatu papieża – Polaka.