• Orkiestra PFB
  • Levan Jagaev – dyrygent
  • Jakub Jakowicz – skrzypce
  • Krzysztof Jakowicz – skrzypce

Prowadzenie: Konrad Mielnik

Program:

  • Jan Sebastian Bach – Koncert na dwoje skrzypiec d-moll BWV 1043 [17’]
  • Sławomir Czarnecki – Concerto Liliowe na dwoje skrzypiec op. 41 [23’]
  • przerwa [20′]
  • Modest Musorgski – Obrazki z wystawy [40’]

Jakub Jakowicz

Koncertuje od 11. roku życia. Występował ze wszystkimi czołowymi polskimi orkiestrami, a także z Orchestra del Maggio Musicale Florentino, Orchestra di Santa Cecilia, Orchestre de la Suisse Romande, Orquesta Nacional de España, Royal Stockholm Philharmonic i Concerto Köln. Współpracował z takimi dyrygentami jak np.: Pinchas Steinberg, Jerzy Maksymiuk, Jacek Kaspszyk, Jan Krenz, Krzysztof Penderecki i Agnieszka Duczmal. Jako kameralista tworzy od lat duet skrzypcowy z ojcem Krzysztofem Jakowiczem, a z pianistą Bartoszem Bednarczykiem zarejestrował m.in. Beethoven Violin Sonatas. Artysta występował z takimi muzykami jak: Heinz Holliger, Garrick Ohlsson, Michel Lethiec, Avri Levitan, Marcin Zdunik i Zvi Plesser.
W latach 2008-2014 był pierwszym skrzypkiem Lutosławski Quartet, a od 2006 r. jest członkiem Zehetmair Quartett. Płyta zespołu z V Kwartetem Béli Bartóka i IV Kwartetem Paula Hindemitha otrzymała nagrodę Diapason d’Or de l’Année 2007. Artysta jest laureatem paszportu „Polityki” (2003). W 2007 r. otrzymał nagrodę Orfeusz podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień, a w 2018 r. został uhonorowany medalem 100-lecia urodzin Witolda Lutosławskiego. Jest też dwukrotnym laureatem nagrody Fryderyk. Posiada stropień doktora habilitowanego sztuk muzycznych. Prowadzi działalność pedagogiczną na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie i w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Gra na instrumencie Braci Gand (Paryż, 1859) wypożyczonym dzięki uprzejmości Fondation Jerzy Semkow.

Krzysztof Jakowicz

Wybitny polski skrzypek szczególnie ceniony przez Witolda Lutosławskiego. Ukończył z odznaczeniem studia wiolinistyczne. Jest laureatem I nagrody Konkursu im. E. Ysaÿe’a w Warszawie (1959), III nagrody i nagrody specjalnej Henryka Szerynga w IV Międzynarodowym Konkursie im. H. Wieniawskiego w Poznaniu (1962). Artysta był wielokrotnie zapraszany do udziału w festiwalach o światowej renomie, jak np.: Warszawska Jesień, Edinburgh Festival, Berliner Festspiele czy London City Festival. Występuje ze sławnymi orkiestrami takimi jak: English Chamber OrchestraWiener Symphoniker, BBC Scottish Orchestra, Filharmonia Narodowa, Sinfonia Varsovia. Otrzymał wiele wyróżnień i odznaczeń m.in. nagrodę Związku Kompozytorów Polskich za wielokrotne wykonania muzyki współczesnej, nagrodę Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków Orfeusz (1986 – za najlepsze wykonanie utworu polskiego kompozytora na Warszawskiej Jesieni) i nagrodę krytyków francuskich Diapason d’Or (1989) za Łańcuch II Lutosławskiego. Nagranie Partity Lutosławskiego zostało ukoronowane Fryderykiem’96. Artysta jest także laureatem licznych nagród państwowych. Jest emerytowanym profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie oraz visiting professor w Soai University w Osace (Japonia).

Koncert symfoniczny – Jakub Jakowicz i Krzysztof Jakowicz

  • 19 stycznia 2024 r., piątek, 19.00
  • Polska Filharmonia Bałtycka
  • ul. Ołowianka 1
  • Gdańsk

Sala Koncertowa

Bilety: 27-100 zł