Nowatorski zabieg usunięcia macicy z przydatkami z jednoczasowym zaopatrzeniem statyki narządu rodnego metodą VNOTES u pacjentki z mięśniakami przeprowadzili specjaliści Oddziału Położniczo-Ginekologicznym Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni. Chora po dobie wróciła do domu.
Zabieg przeprowadził zespół w składzie: Mateusz Świątkowski (operator), Dariusz Szczypek, Katarzyna Nietrzebka (asysta), Aneta Uzarek, Barbara Komin, Justyna Grube (pielęgniarki i położne operacyjne), Grażyna Piskunowicz, Anna Piotrowska (anestezjolożki) oraz Anna Janiszewska (pielęgniarka anestezjologiczna). Warto dodać, że pierwszą operację typu VNOTES wykonali specjaliści ze Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku w 2022 r.
Co to za zabiegi?
Operacje z grupy NOTES (Natural Orifice Transluminal Endoscopic Surgery) to nowoczesne metody chirurgiczne. Są połączeniem możliwości technicznych stwarzanych przez laparoskopię, zaawansowane obrazowanie i nawigację chirurgiczną oraz endoskopię interwencyjną. Co ważne, zabieg przeprowadzany jest przez naturalne otwory ciała, takie jak: usta, pochwa, odbytnica, bez potrzeby wykonywania tradycyjnych nacięć na skórze. Zaletami są: brak widocznych blizn, krótki czas hospitalizacji i szybki okres rekonwalescencji, mniejsze dolegliwości bólowe w okresie pooperacyjnym oraz lepszy wgląd w pole operacyjne w stosunku do klasycznej chirurgii waginalnej. Ważne są też mniejsze obciążenie dla pacjentki w stosunku do laparoskopii oraz niższe ciśnienia gazu w jamie brzusznej i mniejsze pochylenie pacjentki w trakcie zabiegu.
– Ze względu na korekcję przepukliny pępkowej w wywiadzie, wybór drogi waginalnej był dla naszej chorej dodatkowym atutem – mówi specjalista położnictwa i ginekologii z Oddziału Położniczo-Ginekologicznego Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni lek. med. Mateusz Świątkowski.
- Fot. Szpitale Pomorskie
Pacjentka została wypisana do domu w pierwszej dobie po zabiegu, a kontrolne badania wykazały niepowikłany przebieg pooperacyjny. Tego typu operacje do tej pory zostały przeprowadzone jedynie w kilku ośrodkach w Polsce, m.in. na gdańskiej Zaspie.
– Bardzo istotne, że dwoje lekarzy z naszego szpitala Małgorzata Szczurek-Gierczak oraz Mateusz Świątkowski, odbyło uprzednio szkolenie w Bonheiden w Belgii pod kierownictwem prekursora techniki oraz twórcy platformy dostępu do VNOTES Jana Baekelandta – informuje rzeczniczka Szpitali Pomorskich Małgorzata Pisarewicz.
W przypadku leczenia ginekologicznego operacje nazywane są VNOTES (pierwsza litera skrótu pochodzi od vagina, czyli pochwy, przez którą uzyskiwany jest dostęp do jamy otrzewnowej).
– Operację przezpochwowe mają już długą historię. Natomiast dzięki połączeniu dostępu waginalnego z użyciem narzędzi laparoskopowych uzyskujemy lepszy wgląd w miednicę mniejszą oraz dostęp do jamy brzusznej, co przekłada się na precyzję operacji oraz zmniejszenie możliwości wystąpienia powikłań pooperacyjnych – dodaje Świątkowski.