Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2021/11/IMG_20211014_161651-scaled.jpg Ustka. Chcesz poznać efekt pracy uczestników projektu artystycznego? Przyjdź na odsłonięcie mozaiki

Ustka. Chcesz poznać efekt pracy uczestników projektu artystycznego? Przyjdź na odsłonięcie mozaiki

Fraktal. Fot. materiał prasowy BG
26.11.2021
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
26.11.2021

Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej zaprasza 30 listopada 2021 r. na fraktal, czyli odsłonięcie mozaiki z kolorowych połączonych plam, którą stworzyli mieszkańcy Ustki i okolic. Malowidło będzie zdobić ścianę Centrum Aktywności Twórczej.

Inicjatorem przedsięwzięcia jest Michał Żesławski, który prowadzi Pracownię Rzeźby i Ceramiki w Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej.

Co to jest fraktal?

Jest to struktura matematyczna. Jednoznacznej próby jej definiowania unikają nawet matematycy. Jednak zgodnie określają ją jako obiekt samopodobny i o skomplikowanej budowie, taki gdzie fragment przypomina całość. Widziane w komórkach ludzkiego ciała, w budowie roślin czy deltach rzek.

Niezwykła mozaika

Pomysł powstał w czasie lockdownu, który bardzo ograniczył możliwości kontaktu i tradycyjnych form warsztatów czy aktywności artystycznych. Aby powstała mozaika wystarczyło za pomocy zakraplacza upuścić kilka kropel farby na białą płytkę ceramiczną i połączyć z drugą tak, aby po rozłożeniu płytek uz​yskać symetryczne odbicie. Miało być podobne do tego, jakie znamy z testu plam atramentowych Rorschacha.
Uzyskana kompozycja, w całości i fragmentach ma charakter abstrakcyjny o szerokich możliwościach interpretacyjnych. Przede wszystkim jest metaforą społeczeństwa, podobnie jak  mozaika będąc zbiorem zarazem podobnych i różniących się elementów tworzących spójną całość. Powstałe kafelki zostały wypalone i ułożone w mozaikę na ścianie korytarza Centrum Aktywności Twórczej w Ustce.

Fraktal – odsłonięcie mozaiki artystycznej mieszkańców Ustki i okolic

  • 30 listopada 2021 r. wtorek, godz. 17.00
  • Centrum Aktywności Twórczej
  • ul. Zaruskiego 1 a
  • Ustka
  • wstęp – wolny

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.