Tuż za budynkiem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego przy ul. Augustyńskiego 1 w Gdańsku w poniedziałek, 6 maja 2024 r. został zaparkowany czerwony autobus, w którym każdy chętny pracownik mógł oddać krew. Zgłosiło się 21 osób, wśród nich była m.in. członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska.
Pobrano prawie osiem litrów krwi.
Kilka minut, które może uratować życie
Przed godziną 9.00 krwiobus został podstawiony przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku. Do akcji oddawania krwi zgłosiło się 21 chętnych. Jednak ze względu na stan zdrowia m.in. niski poziom hemoglobiny, krew mogło oddać 17 z nich. Co ciekawe, wśród oddających krew było zdecydowanie więcej pań niż panów. Dawcami byli pracownicy: Departamentu Edukacji i Sportu, Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego, Departamentu Kultury, Departamentu Finansów, Departamentu Organizacji, Departamentu Programów Regionalnych, Departamentu Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego, Departamentu Środowiska i Rolnictwa oraz Departamentu Zamówień Publicznych i Administracji.
W sumie udało się pobrać 7650 ml tego cennego płynu.
– Jako honorowa dawczyni krwi II stopnia gorąco zachęcam wszystkich, którym stan zdrowia i wiek na to pozwalają, do oddawania tego życiodajnego płynu. To bardzo ważne, abyśmy wykazali się solidarnością ze wszystkimi potrzebującymi krwi. Zapewniam, że to czysta satysfakcja. Dlatego dziś sama oddaje krew – zachęca członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska.
Jednorazowo można oddać 450 ml pełnej krwi. Sam ten proces trwa od 7 do 10 min, poprzedza go kwalifikacja u lekarza. Krwi nie można przechowywać w nieskończoność. Okres ważności wynosi 42 dni, jednak czas ten zmienia się w zależności od tego, jakie składniki były pozyskane. I tak płytki krwi w temperaturze 20-24 stopnie można magazynować maksymalnie 5 dni, a osocze wymaga temperatury poniżej – 25 stopni, ale może być przechowywane nawet trzy lata. Kobiety mogą oddawać krew cztery, a mężczyźni sześć razy w roku.
Akcja zakończyła się ok. godz. 13.00.
Nie po raz pierwszy
Kolejny już raz pracownicy marszałka oddawali krew w specjalnie przystosowanym autobusie. Udział w akcji zadeklarowało 21 osób. Wielu z urzędników oddawało krew po raz kolejny, byli też i tacy, który dołączyli dopiero w tym roku.
Co ich motywowało? Motywy były podobne. Wśród nich dominowały: chęć pomocy innym, zrobienie czegoś dobre, czasem wygoda, bo nie trzeba iść do RCKiK. Dawcy wymieniali też wieloletnią rodzinną tradycję lub niedawną operację kogoś bliskiego, komu potrzebne było przetacznik krwi.
Tak o oddawaniu krwi mówiła jedna z oddających w poniedziałek krew urzędniczek.
– Pierwszy raz oddałam krew kilkanaście lat temu, bo potrzebował jej kolega z pracy – mówi Anna z Departamentu Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego. – Od tego momentu sporadycznie jestem dawczynią. Robię to, bo nie wymaga to wielkiego wysiłku, a mogę dać ludziom coś od siebie i w ten sposób pomóc konkretnej osobie, tym bardziej, że mam rzadką grupę krwi, której często są niskie stany – dodaje Anna.
Kto może oddać krew?
Krew może oddać osoba pełnoletnia, która nie przekroczyła 60. roku życia, czuje się zdrowa i waży co najmniej 50 kg. Czasowo z możliwości oddania krwi wykluczają m.in.: grypa i choroby grypopodobne (2 tygodnie od zakończenia leczenia), usunięcie zęba i leczenie kanałowe (7 dni), leczenie i wypełnienie zęba (24 godziny) czy pobyt w krajach, w których istnieje możliwość zakażenia wirusem Zachodniego Nilu (28 dni). Krwi nie można też oddać krótko po przyjęciu szczepionki. Okres dyskwalifikacji, w zależności od preparatu i choroby, której chcemy zapobiec, wynosi do 14 dni.
Przed i po oddaniu krwi
W dniu kiedy zamierasz oddać krew, zjedz lekki i niskotłuszczowy posiłek. Wypij też ok. 1 litra wody. Zabierz dokument ze zdjęciem i numerem PESEL pozwalającym na stwierdzenie tożsamości. Po oddaniu krwi, dawca otrzymuje posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4500 kcal (9 tabliczek czekolady). Po oddaniu krwi nie należy podejmować wysiłku fizycznego np. uprawiać sporu, korzystać z sauny i solarium. Nie wolno nosić ciężkich przedmiotów w ręce, z której pobierana była krew. Do końca dnia wypić w sumie ok. 2- 2,5 litra płynów (bezalkoholowych).
Przypomnimy, że krew można oddawać w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku oraz w oddziałach terenowych w: Wejherowie, Tczewie, Starogardzie Gdańskim, Kwidzynie, Kościerzynie, Kartuzach i w Gdyni. Adresy centrów krwiodawstwa w województwie pomorskim i godziny przyjęć dawców znajdują się na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku.