Wybory 4 czerwca 1989 r., choć nie były w pełni demokratyczne, przesądziły o upadku PRL i otworzyły drogę do wolnej Polski. Już w czwartek będziemy obchodzić kolejną rocznicę tego wielkiego i ważnego wydarzenia, choć z uwagi na pandemię COVID-19 uroczystości będą miały wyjątkowy przebieg.
W tym roku przypada 31. rocznica tamtych wydarzeń.
Prezydent Gdańska zaprasza
Pandemia i stan epidemii nie pozwalają na wielkie uroczystości. Ale to nie oznacza, że nie możemy świętować tego radosnego dnia. – 4 czerwca to szczególny dzień, szczególna data. Wtedy jako obywatelki i obywatele uzyskaliśmy swoją podmiotowość. Po raz pierwszy mogliśmy poznać siłę mocy karty wyborczej – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – W tym roku nie możemy świętować tak, jak chcielibyśmy, gdyż zmagamy się z koronawirusem. Dlatego w symboliczny sposób zapraszam Was do śledzenia wydarzeń online. Bądźmy razem – dodaje. A dziać będzie się wiele
Koncert w samo południe
Na początek, punktualnie o godz. 12.00 z wieży Ratusza Głównego Miasta popłyną dźwięki carillonów. Miejska carillonistka, Monika Kazimierczak zagra utwory nawiązujące do świętowanej rocznicy. Będą to między innymi „Tańce Polskie”, gdańska tabulatura lutniowa z XVII w., „Polonezy” Johanna Gottlieba Goldberga z XVIII w. oraz Mazurek Dąbrowskiego. Koncert będzie transmitowany na profilu Carillony Gdańskie w serwisie Facebook.
Flaga nad Gdańskiem
O godz. 14.00 na maszt na ternie Hevelianum wciągnięta zostanie flaga. Będzie to patchworkowa flaga, uszyta przez gdańszczan podczas zeszłorocznego Święta Wolności i Solidarności. Jej tegoroczne wciągnięcie będzie symbolicznym wyrazem solidarności zarówno ze służbami medycznymi, które walczą na pierwszej linii walki z koronawirusem, jak i z osobami, które najbardziej doświadczyły skutków lockdownu. Po zakończeniu ceremonii na Górze Gradowej, uczestnicy przejdą pod pomnik Poległych Stoczniowców, gdzie około godz. 14.30 złożą kwiaty.
Debata w ECS
Końcowym punktem obchodów będzie debata w Europejskim Centrum Solidarności, organizowana przez Klub Myśli Obywatelskiej, im. Tadeusza Mazowieckiego. Zaproszeni goście będą rozmawiać o tym, jaka jest kondycja polskiego społeczeństwa. Gośćmi debaty będą: prof. dr hab. Tomasz Besta, Małgorzata Łukianow oraz dr Grzegorz Piotrowski. Spotkanie poprowadzi prof. dr hab. Cezary Obracht-Prondzyński. Debata będzie transmitowana na stronie gdansk.pl