Dzięki zapisom w rozporządzeniu Rady Ministrów z dniem 2 maja br., można wykorzystywać infrastruktury zewnętrznej do uprawiania sportów wodnych i motorowodnych lub rekreacji. Zapis ten oznacza, że porty i przystanie mogą prowadzić działalność w zakresie infrastruktury zewnętrznej tj. pomostów, bramownicy, odbioru ścieków, udostępniania energii, parkowania itp. Nadal nie mogą funkcjonować tawerny czy restauracje. Rozporządzenie natomiast nic nie wspomina o sanitariatach. Mowa jest jedynie o „infrastrukturze zewnętrznej”.
Od 4 maja br. w ramach drugiego etapu odmrażania gospodarki możliwe jest uprawianie rekreacji wodnej wg następujących wytycznych:
Maksymalnie do 2 osób.: Infrastruktura zewnętrzna do uprawiania sportów wodnych: kajak, łódka, rower wodny.
W przypadku korzystania z infrastruktury o charakterze otwartym będą obowiązywały następujące zasady bezpieczeństwa:
- zachowanie dystansu społecznego,
- obowiązek zasłaniania twarzy (w momencie dotarcia na dany obiekt sportowy, natomiast przebywając na np. boisku nie ma obowiązku zakrywania twarzy),
- ograniczona liczba osób,
- weryfikacja uczestników (zgłoszenie do zarządcy osób wchodzących na obiekt),
- brak możliwości korzystania z szatni i węzła sanitarnego (poza WC),
- dezynfekcja urządzeń po każdym użyciu i każdej grupie,
- obowiązkowa dezynfekcja rąk dla wchodzących i opuszczających obiekt,
- korzystanie z osobistego sprzętu treningowego lub dezynfekcja po każdym użyciu.
Należy mieć na uwadze również treści zawarte w rozporządzeniu Rady Ministrów z 19 kwietnia 2020 r. w zakresie m. in. czasowego ograniczenia określonych zakresów działalności przedsiębiorców, nakazu określonego sposobu przemieszczania się oraz obowiązku stosowania środków profilaktycznych.