We wtorek, 7 czerwca 2022 r. w Kartuzach został oficjalnie otwarty Uniwersytet Ludowy. Słuchacze będą się w nim uczyli m.in. języka kaszubskiego, nowych technologii. Zajęcia odbywają się w Kartuskim Centrum Kultury.
Uniwersytet Ludowy w Kartuzach powstał z inicjatywy Fundacji Kaszubskiej oraz Stowarzyszenia Otwarte Kaszuby. W jego uroczystym otwarciu wziął udział marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.
To ważne miejsce
Pierwsze zajęcia rozpoczęły się już na przełomie kwietnia i maja. Na razie odbywają się w Kartuskim Centrum Kultury.
– Zaczęliśmy od nauki języka polskiego dla uchodźców. W zajęciach prowadzonych przez wolontariusza udział bierze 60 osób – mówi prezeska uniwersytetu ludowego Danuta Rek.
Jak zaznacza Danuta Rek, ważne jest to, że nowy uniwersytet może na razie korzystać z części pomieszczeń w KCK, dopóki nie przeniesie się do nowej siedziby.
– Bardzo się cieszę, że w Kartuzach powstał uniwersytet ludowy. Miejsce, w którym mieszkańcy nie tylko mogą się spotykać, ale przede wszystkim poszerzać wiedzę i co najważniejsze, mieć wpływ na to, co będzie się działo w ramach uniwersytetu – mówił podczas uroczystości marszałek Mieczysław Struk.
Kolejny projekt uniwersytetu w Kartuzach to „Kaszubski dla niewtajemniczonych”, czyli lekcje języka kaszubskiego dla dorosłych. Zarówno dla osób, które chcą się uczyć od podstaw, jak i tych, które chcą usystematyzować znajomość kaszubskiego i przypomnieć sobie podstawy.
– Chcemy też realizować projekty ekologiczne. Stąd wykłady o nowoczesnych technologiach dla każdego, a także zajęcia z edukacji ekologicznej i przyrodniczej – dodaje Danuta Rek.
Dlaczego uniwersytet?
Uniwersytet ludowy w Kartuzach to odpowiedź na oczekiwania mieszkańców.
– Ludzie chcą się spotykać, cenią wspólnotę, chcą być aktywni, uczyć się nowych rzeczy w zgodzie z własnymi zainteresowaniami i potrzebami – wyjaśnia Danuta Rek. – Naszą ideą jest też edukacja międzypokoleniowa, np. dotycząca tradycji, działań obywatelskich.
To również nawiązanie do tradycji uniwersytetów ludowych, zwanych grundvtidiańskimi od nazwiska ich założyciela Mikołaja Grundtviga. Były to instytucje edukacyjne dla dorosłych, które powstawały w miejscowościach oddalony od dużych ośrodków akademickich.
– Biorąc pod uwagę oczekiwania słuchaczy, przygotowujemy właśnie program edukacyjny i harmonogram spotkań, włączą się w to też panie z Klubu Kaszubskich Kobiet – mówi Danuta Rek. – Bardzo ważne było też wsparcie istniejącego od wielu lat Kaszubskiego Uniwersytetu Ludowego w Wieżycy.