Edukacja i sport
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/01/Zlobek-Puchatek-w-Sopocie.jpg Unijne wsparcie dla maluchów i ich rodziców. Otwarcie żłobka Puchatek w Sopocie

Unijne wsparcie dla maluchów i ich rodziców. Otwarcie żłobka Puchatek w Sopocie

Żłobek Puchatek w Sopocie. Fot. UMWP
14.01.2022
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
14.01.2022

Ponad 1,4 mln zł dotacji z funduszy europejskich otrzymało miasto Sopot na utworzenie 60 miejsc opieki nad dziećmi w nowym żłobku. Jego uroczyste otwarcie zostało zorganizowane 14 stycznia 2022 r.

Filia nr 1 żłobka Puchatek znajduje się przy ul. Obodrzyców w dzielnicy Kamienny Potok. Jest to drugi publiczny żłobek w Sopocie. Powstało w nim 60 nowych miejsc opieki nad dziećmi do lat 3. Zakupiono także wyposażenie pomieszczeń oraz placu zabaw.

Dzięki utworzeniu nowej placówki znacznemu skróceniu ulegnie czas oczekiwania na przyjęcie do żłobka dzieci z terenu Sopotu. O połowę zmniejszy się lista oczekujących do publicznej placówki opieki, a ich rodzicom lub opiekunom umożliwi to szybki powrót do pracy oraz zmniejszy ich koszty ponoszone na opiekę nad dzieckiem.

Nowy żłobek został wybudowany dzięki wsparciu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Wartość tego przedsięwzięcia to ponad 1,6 mln zł, z czego dofinasowanie unijne stanowi ponad 1,4 mln zł.

Pomoc samorządu i środków unijnych

Samorząd województwa od wielu lat wspiera pomorskie maluchy i ich rodziców. Z pomocą środków unijnych tworzone są nowe miejsca w żłobkach nie tylko w dużych miastach, ale i w mniejszych miejscowościach.

– Pierwsze etapy edukacji są bardzo istotne w rozwoju dzieci. Jako samorząd widzimy potrzebę wsparcia przy tworzeniu nowych miejsc opieki dla najmłodszych. Środki zaplanowane na ten cel to także możliwości dla rodziców, aby powrócić na rynek pracy – podkreśla wicemarszałek województwa pomorskiego Wiesław Byczkowski.

Uroczyste otwarcie żłobka Puchatek w Sopocie z udziałem wicemarszałka województwa pomorskiego Wiesława Byczkowskiego oraz wiceprezydentki Sopotu Magdaleny Czarzyńskiej-Jachim. Fot. UMWP

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 udało się do tej pory utworzyć w naszym regionie 2 245 miejsc opieki nad dziećmi do lat 3. Dodatkowo, wsparciem objętych zostało prawie 3 tys. opiekunów. Łączne dofinansowanie przeznaczone na ten cel to prawie 80 mln zł.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.