Edukacja i sport
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/09/Ryan-Mike-scaled.jpg Uczeń gdyńskiej Trójki laureatem prestiżowej nagrody. Zaprojektował nowoczesny endoskop

Uczeń gdyńskiej Trójki laureatem prestiżowej nagrody. Zaprojektował nowoczesny endoskop

Mike Ryan. Fot. materiał prasowy

Mike Ryan, tegoroczny absolwent III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni został laureatem ogólnopolskiego konkursu „Młody innowator 2019/2020”. Nagrodę otrzymał za wykonanie endoskopu, który może być przełomowym wynalazkiem medycznym.

 

Gala zakończenia XIII edycji konkursu „Młody Innowator 2019/2020”, zorganizowanego przez Federację Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych – Naczelną Organizację Techniczną ( FSNT-NOT ) wspólnie z Towarzystwem Kultury Technicznej i Stowarzyszeniem Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów, odbyła się 25 września 2020 r. w Warszawie.

 

Konkurs dla młodych innowatorów

Hasłem przewodnim konkursu „Młody Innowator 2019/20” było: „Mam pomysł na innowacyjne rozwiązanie”. Konkurs uczy młodych wynalazców m.in. systematyczności i odpowiedzialności. Pobudza ich do innowacyjnego myślenia oraz kreatywności w rozwiązywaniu problemów, nie tylko technicznych.

Do finału konkursu zakwalifikowano 56 projektów przygotowanych przez uczniów ze szkół podstawowych (20), liceów (9) i techników (27) z całej Polski. Jury, pod przewodnictwem prezes FSNT-NOT Ewy Mańkiewicz-Cudny, oceniło prace wykonane przez uczniów pod względem min.: pomysłowości, oryginalności rozwiązania, przydatności, wpływu na poprawę warunków bezpieczeństwa, dostępności wykorzystanych materiałów, estetyki wykonania, przygotowanej dokumentacji i samego projektu.

 

Nowoczesny endoskop ucznia z Gdyni

Mike Ryan został laureatem pierwszego miejsca Nagrody Specjalnej Prezes FSNT-NOT. Jego wynalazek „BST med-bionic sorgical thread for medical applications” to giętkie urządzenie endoskopowe (rodzaj wziernika medycznego z własnym źródłem światła), które może być wykorzystywane w medycynie, w tym zwłaszcza do badań diagnostycznych, dokonywania zabiegów chirurgicznych lub do podawania leków.

W przeciwieństwie do znanych powszechnie endoskopów ten wynaleziony prze Mike’a nie stwarza problemów przy sterowaniu i przemieszczaniu go we wnętrzu organizmu w różnych kierunkach. Wynalezione przez niego mikroinwazyjne urządzenie endoskopowe może znacznie poprawić jakość i rozszerzyć możliwości chirurgii, jaką dzisiaj znamy. Pozwoli ono lekarzowi operować pacjenta od wewnątrz za pomocą specjalnie udoskonalonej technicznie nitki.

Projekt został przygotowany pod kierownictwem organizacyjnym Anny Rzepy, nauczycielki i menedżerki edukacyjnej w III LO w Gdyni. Mike Ryan wkrótce będzie studiować inżynierię biomedyczną na Politechnice Warszawskiej.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.