Pandemia spowodowała, że dużo ludzi przestało korzystać z badań profilaktycznych, które są bardzo ważne w szybkiej diagnostyce wielu chorób, w tym nowotworów. Dlatego w celu podniesienia świadomości Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca oddziały Szczecin i Gdańsk, przy wsparciu Wojewódzkiego Centrum Onkologii, rozpoczyna Tydzień świadomości raka płuca. To jeden z najczęściej diagnozowanych i najgorzej rokujących nowotworów. Jest też główną przyczyną zgonów onkologicznych w Polsce.
Jest to część ogólnopolskiej kampanii Pogoń raka! Skojarz fakty!
Tydzień edukacji o raku płuca
Tydzień świadomości raka płuca w Gdańsku to doskonała okazja, aby przypomnieć mieszkańcom województwa pomorskiego o tym, że każdy z nas codziennymi wyborami wpływa na swoje zdrowie. W przypadku raka płuca chodzi głównie o narażenie na kontakt z dymem tytoniowym, czyli czynne i bierne palenie tytoniu. Jest to główna przyczyna rozwoju nowotworu. Zdarza się, że rak płuca rozwija się również u osób, które nigdy nie paliły, jednak większość chorych na ten nowotwór to palacze.
– Kluczowym aspektem, jeśli chodzi o rokowania pacjenta z rakiem płuca jest czas rozpoznania choroby – podkreśla dyrektorka Wojewódzkiego Centrum Onkologii w Gdańsku dr n. med. Monika Nowaczyk. –Wykrycie nowotworu we wczesnym stadium daje największe szanse na wyleczenie. Im szybciej zgłosimy się do lekarza, który zleci odpowiednią diagnostykę, tym szybciej możliwe będzie włączenie skutecznego leczenia – wyjaśnia dyrektorka.
Jakie objawy powinny zaniepokoić?
Jeśli zauważysz u siebie objawy takie jak:
- przewlekły kaszel lub zmianę jego charakteru,
- nawracające zapalenia płuc i oskrzeli,
- odkrztuszanie wydzieliny z zabarwieniem krwi,
- długotrwała chrypa,
- bóle kostne, np. barku, biodra, żeber czy kręgosłupa,
- znaczna utrata wagi,
- częste pocenie się oraz stany podgorączkowe.
Nie zwlekaj z wizytą u lekarza pierwszego kontaktu, który zleci odpowiednie badania lub w razie konieczności skieruje do odpowiedniego specjalisty.
Tydzień Świadomości Raka Płuca w Gdańsku to możliwość uzyskania informacji nt. diagnostyki i leczenia raka płuca podczas webinaru, gdzie specjalista odpowie na pojawiające się pytania pacjentów z województwa pomorskiego.
Webinar – 22 lutego 2023 r.(środa) –lek. Paweł Tran Dinh, onkolog kliniczny, Wojewódzkie Centrum Onkologii w Gdańsku.
Onkolog przedstawi:
- objawy raka płuca,
- ścieżka pacjenta
- koordynator opieki onkologicznej i konsylium lekarskie – co to takiego?,
- możliwości skutecznego leczenia raka płuca,
- sesja pytań i odpowiedzi na czacie.
Facebook: Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca Oddział Szczecin, godzina 18.00-19.00.
Pacjenci się nie badają
Co roku z powodu raka płuca w Polsce umiera ponad 23 tys. pacjentów. Niestety u 80 proc. osób, u których rozpoznawany jest ten nowotwór, choroba jest już zaawansowana, a możliwości leczenia ograniczone.
– Pandemia COVID-19 sprawiła, że w całym kraju zmniejszyła się liczba wykrywanych przypadków nowotworów, w tym raka płuca – mówi Agata Nowicka ze Stowarzyszenia Walki z Rakiem Płuca Oddział Szczecin. – W województwie pomorskim według danych KRN spadek ten wyniósł aż 30 proc! Nie oznacza to, że nagle pacjenci przestali chorować, a jedynie to, że przestali zgłaszać się do lekarza z niepokojącymi objawami lub na badania profilaktyczne. Dlatego zdecydowaliśmy, że czas działać i na nowo zaszczepić w ludziach chęć troski o swoje zdrowie – dodaje Nowicka.
Profilaktyka kluczem do zdrowia
Wiedza, profilaktyka i skuteczne leczenie to klucz do zdrowia. W przypadku chorób onkologicznych jednymi z ważniejszych aspektów wpływającymi na powodzenie leczenia jest wsparcie udzielone pacjentowi, współpraca wielodyscyplinarna specjalistów i dostęp do skutecznych terapii.
– Pacjent onkologiczny jest zagubiony, a musi odnaleźć się w nowej, niełatwej rzeczywistości. Koordynator opieki onkologicznej to osoba, która wspiera pacjenta informacyjnie, administracyjnie i organizacyjnie oraz pomaga mu komunikować się z lekarzami. W całym procesie kluczowe jest przeprowadzenie pełnej diagnostyki, która pozwala na pojęcie decyzji o leczeniu w gronie zespołu wielodyscyplinarnego – tłumaczy onkolog kliniczny z WCO w Gdańsku Paweł Tran Dinh.
Wsparciem dla chorych z nowotworem płuca są też organizacje pacjentów takie jak Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca w Gdańsku oraz oddziały w Szczecinie i Gdańsku.
– Każda akcja propagująca zdrowy styl życia, przypominająca o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą palenie tytoniu oraz informująca o symptomach choroby jest potrzebna – podsumowuje prezes Stowarzyszenia Walki z Rakiem Płuca, oddział w Gdańsku prof. dr hab. Jan Skokowski.
Eksperci zajmujący się leczeniem raka płuca wskazują, że dzięki rozwojowi medycyny i coraz większej świadomości społeczeństwa dotyczącej objawów i czynników ryzyka raka płuca, choroba ta zmienia się ze śmiertelnej w przewlekłą.
– Cieszy nas, że już od ponad miesiąca, dzięki zmianom w programie lekowym, polscy pacjenci z rakiem płuca mogą być leczeni zgodnie ze światowymi standardami. Refundacja leczenia celowanego i podwójnej immunoterapii w skojarzeniu ze zmniejszoną liczbą cyklów chemioterapii dla pacjentów z rakiem płuca, ale też podwójnej immunoterapii dla chorych z międzybłoniakiem opłucnej to możliwość skutecznego leczenia jeszcze większej liczby chorych – podsumowuje Agata Nowicka.
O stowarzyszeniu
Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca oddział Szczecin skupia się na poprawie sytuacji pacjentów chorych na raka płuca. Jego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na zagrożenia wpływające na zwiększoną zachorowalność na nowotwór płuca w Polsce oraz zjednoczenie pacjentów, opiekunów, specjalistów w dziedzinie ochrony zdrowia, polityków i przedstawicieli środków masowego przekazu w walce przeciwko tej chorobie. Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca udziela praktycznego i emocjonalnego wsparcia pacjentom i ich bliskim poprzez przekazanie niezbędnych informacji na temat raka płuca, profilaktyki i dostępnych możliwości terapeutycznych.