Gospodarka
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/07/IMG_9575-scaled.jpg Tu rządzi ekonomia społeczna! W ten piątek spotkajmy się na skwerze Heweliusza w Gdańsku

Tu rządzi ekonomia społeczna! W ten piątek spotkajmy się na skwerze Heweliusza w Gdańsku

Stoisko podmiotu ekonomii społecznej przy ul. Szerokiej. Fot. Aleksander Olszak
26.07.2023
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
26.07.2023

W ramach 763. Jarmarku św. Dominika już w piątek, 28 lipca na skwerze Heweliusza odbędzie się pierwsza edycja Święta Pomorskiej Ekonomii Społecznej. Prezentować się będą m.in.: Zakład Aktywności Zawodowej ze Sztumu, Wielobranżowa Spółdzielnia Socjalna Słoneczne Wzgórze ze Stężycy, a także Stowarzyszenie LOS z Kościerzyny. Ponadto, na scenie odbędą się m.in.: pokaz mody, koncert zespołu Mariusza Florczyka oraz spektakl przygotowany przez Nadwiślański Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej.

Przypomnijmy, że Jarmark św. Dominika trwa do 13 sierpnia 2023 r. Stoiska ekonomii społecznej znajdują się przy Szerokiej i na Ołowiance.

Czym są podmioty ekonomii społecznej?

Ekonomia społeczna to szerokie pojęcie, które oznacza prowadzenie działalności gospodarczej łączącej cele ekonomiczne (zarobek) i społeczne (pomaga zapobiegać wykluczeniu). Instytucje te zatrudniają osoby, które mają problemy ze znalezieniem pracy z powodu np. niepełnosprawności czy długotrwałego bezrobocia.

Kto się wystawia?

Święto Pomorskiej Ekonomii Społecznej organizowane jest po raz pierwszy. Odbędzie się w piątek, 28 lipca przy ul. Rajskiej (w okolicach skweru Heweliusza). Właśnie w tym miejscu znajdą się stoiska podmiotów ekonomii społecznej. Wśród nich będą: Fundacja Energii Społecznej i Dobrych Praktyk Bateria z Gardei, Stowarzyszenie Akademia Aktywności z Kwidzyna, Zakład Aktywności Zawodowej ze Sztumu, Spółdzielnia socjalna Sercem do ludzi z Dzierzgonia, warsztat terapii zajęciowej Ośrodek Adaptacyjny z Pucka, Fundacja #Serce dla sportu z Gdańska, Stowarzyszenie LOS z Kościerzyny, Fundacja Przystań ze Słupska, Wielobranżowa Spółdzielnia Socjalna Słoneczne Wzgórze ze Stężycy oraz Europe Direct Gdańsk.

Pokaz mody, koncerty, spektakl i nie tylko….

Co jeszcze będzie się działo? Poza stoiskami na scenie zaplanowano moc atrakcji. Fundacja Leny Grochowskiej przeprowadzi warsztaty i prelekcje. Instruktorzy wraz z osobami z niepełnosprawnością intelektualną podzielą się wiedzą i doświadczeniem prezentując ciekawe techniki pracy z gliną. Natomiast Przedstawiciele Spółdzielni Socjalnej Dalba zaprezentują panel sensoryczny o smakach i aromatach piwa, prezentację o projekcie Mermaiding oraz Pojąć Głębię – wprowadzenie do nurkowania. Z kolei Spółdzielnia Socjalna Kooperacja zorganizuje pokaz mody oraz technik oddechowych specjalistki z salonu masażu LukLuk. Uczestnicy wydarzenia będą także mogli obejrzeć spektakl przygotowany przez Nadwiślański Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej, a także wysłuchać koncertu zespołu Mariusza Florczyka z Wielobranżowej Spółdzielni Socjalnej Słoneczne Wzgórza oraz grupy Teatr Poza Sztuką. Święto Pomorskiej Ekonomii Społecznej poprowadzi Maciek „Gleba” Florek, tancerz i choreograf, znany m.in. z programu You Can Dance.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.