Edukacja i sport
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/06/70_lat_CEN_12.jpg Tu kształcą się nauczyciele przyszłości. 70 lat Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku

Tu kształcą się nauczyciele przyszłości. 70 lat Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku

Fot. mat. Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku
10.06.2022
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
10.06.2022

To profesjonaliści, którzy inspirują i wspierają rozwój pomorskiej edukacji. Organizują kursy i pomagają nauczycielom w ich codziennej pracy. I tak już od siedemdziesięciu lat. Gdańskie Centrum Kształcenia Nauczycieli obchodzi jubileusz.

Z okazji jubileuszu 10 czerwca 2022 r. odbyła się  specjalna konferencja oraz otwarto nową salę warsztatową. Podczas uroczystej gali pracownicy CEN zostali wyróżnieni  nagrodami marszałka województwa pomorskiego.

70 lat CEN

Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku świętuje 70. Lecie. A jak się to wszystko zaczęło?

– Zaczęło się to wszystko w trudnych latach 50, a dokładniej w 1951 roku, kiedy powołano Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Kadr Oświatowych w Gdańsku – mówi Tomasz Kąkol, wicedyrektor CEN w Gdańsku. – Na przestrzeni lat jednostka wielokrotnie zmieniała nazwę i siedziby. Tu przy ulicy Hallera działamy od 1977 r. – opowiada.

W 1999 r. ze struktury CEN została wyłączona Wojewódzka Biblioteka Pedagogiczna i od tego czasu Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku działa, jako samodzielna jednostka organizacyjna samorządu województwa pomorskiego. Życzenia z okazji tak poważnego jubileuszu złożył pracownikom CEN wicemarszałek województwa pomorskiego, Józef Sarnowski.

 

Edukacja nauczycieli

Głównym zadaniem Centrum Edukacji Nauczycieli jest wspieranie rozwoju szkół, placówek oraz nauczycieli województwie pomorskim.

– Realizujemy warsztaty szkolenia, seminaria czy konsultacje. Liczne publikacje naukowe czy poradnikowe pomagają nauczycielom w ich codziennej pracy. CEN to też kursy kwalifikacyjne i pedagogiczne – wylicza dyrektor placówki Ewa Furche. Warto zaznaczyć, że CEN w Gdańsku to nie jest stara, skostniała instytucja. – Wręcz przeciwnie. W kształceniu pedagogów i dyrektorów szkół wykorzystywane są najnowsze techniki czy media społecznościowe – podkreśla Furche.

CEN szeroko współpracuje również z innymi organizacjami tak w Polsce, jak i w Europie.

Wyjątkowe miejsce na mapie

Centrum Edukacji Nauczycieli, to wyjątkowe miejsce na mapie edukacyjnej nie tylko naszego regionu, ale i Polski.

–  Przez te wszystkie lata dokształcały się tu setki tysięcy nauczycieli podnosząc tym samym, jakość pomorskiej edukacji. Placówka ciągle się doskonali i zawsze wpisuje w bieżące potrzeby pomorskiej oświaty – zaznacza Adam Krawiec, dyrektor Departamentu Sportu i Edukacji UMWP.

Widać to bardzo dobrze zwłaszcza teraz, kiedy dzięki środkom przekazanym przez samorząd województwa pomorskiego CEN organizuje intensywne kursy nauki języka polskiego dla ukraińskich nauczycieli. A warto dodać, że od niedawna w CEN działa Pomorska Szkoła Hybrydowa.

– To profesjonalnie wyposażone studio do transmisji na żywo (streamingu online). Realizowane w nim będą w formie zdalnej różnorodne wydarzenia w wysokiej jakości technicznej full HD oraz nagrania studyjne i postprodukcje – dodaje dyrektor Krawiec.

I to właśnie w tym studiu będą częściowo odbywać się lekcje dla nauczycieli z Ukrainy.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.