Kolejny raz w promocję szparagów włącza się samorząd województwa pomorskiego.

Zakochaj się w smaku szparagów

Szparagi mają tyle samo zwolenników, co przeciwników. Jedni zachwycają się ich delikatnością, inni zaś krytykują za brak wyrazistego smaku i zbytnią łykowatość. Niektórym wydają się zbyt słodkie, innym zaś ziołowo-orzechowe, a wszystko zależy od rodzaju. Białe, zielone i fioletowe pędy mają odmienne właściwości zdrowotne. Pomimo to szparagi nikomu nie są obojętne.

– Szparagowe święto to świetna okazja do odwiedzenia Muzeum Kultury Ludowej Pomorza. Niech każdy sam spróbuje wyjątkowych dań i pozna to niezwykłe miejsce – zachęca marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Będzie można skosztować szparagów przygotowanych przez lokalnych pasjonatów kulinarnych, koła gospodyń wiejskich i Gospodę Spiżarnię w kratę. Menu zapowiada się imponująco. Będą m.in.: zupy ze szparagów, szparagi smażone, pieczone, grillowane czy w sałatkach. Organizatorzy przygotują też dania dla wegetarian i wegan.

– Na pewno będzie kolorowo, smacznie, a przede wszystkim zdrowo – mówi Dawid Gonciarz, kierownik Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie.

Dlatego do ogrodu zagrody nr 8 Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza zarówno miłośników szparagów, jak i wszystkich tych, którzy nie odkryli jeszcze smaku tych wspaniałych warzyw. A tutaj będą mieli okazję zachwycić się ich smakiem.

– Zorganizujemy tu prawdziwą szparagową biesiadę – zapowiada Dawid Gonciarz.

Warto dodać, że szparagi są też doskonałymi przystawkami, pasują do dań mięsnych i rybnych.

Zdrowa kuchnia przy muzyce

W trakcie sobotniej biesiady zaplanowano moc atrakcji ze szparagami w roli głównej. Na scenie będą m.in. pokazy gotowania na żywo. Szef kuchni z restauracji Stacja Smaku Mariusz Sulikowski zaproponuje rybę ze szparagami. Nauczy też, jak na co dzień wykorzystywać w kuchni szparagi. Natomiast zapaleńcy z Chwastowego Pola, podczas warsztatów, będą promować ekologiczne i zdrowe dania ze szparagami w roli głównej m.in. szparagi z ogniska w maśle ziołowym oraz kociołek z dzikimi szparagami i wędzonym boczkiem. Z kolei Grzegorz Dacków i Joanna Gołofit z Muzeum Kultury Ludowej Pomorza opowiedzą o tradycji jedzenia szparagów w dawnej kuchni pomorskiej i korzyściach wynikających z ich spożywania. Wszystkim atrakcjom towarzyszyć będzie muzyka na żywo. Przy dźwiękach kaszubskiej kapeli Tuba Band będzie można potańczyć. A wieczorem zaplanowano koncert muzyki klezmerskiej w wykonaniu zespołu Sztetl.

Coś dla młodszych i ciut starszych

Pracownicy Muzeum Kultury Ludowej Pomorza nie zapomnieli też o najmłodszych uczestnikach szparagowego święta. Specjalnie dla nich zaplanowano zawody w zbieraniu szparagów. Maluchy będą też mogły wyruszyć w pogoń za kaszubskim Smętkiem uczestnicząc w planszowej grze Spy Guy Pomorskie. Wszyscy, bez względu na wiek, będą mogli w godz. 12.00-22.00 zwiedzić zagrodę nr 8. Dorośli, podczas wspólnego gotowania na kaflowym piecu w muzealnej kuchni, będą mogli porozmawiać o przepisach na dania ze szparagów. Przedstawicielki kół gospodyń wiejskich będą serwować potrawy ze szparagów na ciepło i na zimno m.in. szparagi pieczone, gotowane, zupy oraz przekąski. Ponadto, będzie można kupić wyroby lokalnych twórców. Wśród nich będą przedmioty ceramiczne, rzeźby, zabawki, a nawet biżuteria. Natomiast miłośnicy zdrowej żywności będą mogli zaopatrzyć się u lokalnych producentów m.in. w: sery, oleje, kiszonki, przetwory i miody. Ponadto, w ogrodzie będą m.in. warsztaty kiszenia szparagów, a po zachodzie słońca zostanie rozpalone ognisko, które wprowadzi uczestników biesiady w wyjątkowy klimat.

Szparagowe święto i noc muzeów

  • 17 maja 2025 r., sobota, godz. 12.00.-22.00
  • Muzeum Kultury Ludowej Pomorza, oddział Muzeum Pomorza Środkowego
  • Swołowo 8, zagroda nr 8
  • wstęp na imprezę 10 zł (bilet upoważnia również do zwiedzania Zagrody nr 8), dzieci do 7 lat bezpłatnie!