Kultura
Trygve Seim Quartet. Fot. materiał prasowy

Trzydniowe święto muzyki jazzowej już od piątku. Będzie światowo

Trygve Seim Quartet. Fot. materiał prasowy
23.09.2021
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
23.09.2021

Sześć koncertów, troje wokalistów, w sumie ponad 20 artystów z Polski i z zagranicy zaprezentuje muzyczne dokonania. Koncerty od 24 do 26 września 2021 r. odbędą się w Sali Koncertowej Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot na terenie Opery Leśnej oraz Pavillion w Hotelu Radisson Blu.

Sopot Jazz Festival jest jednym z najstarszych festiwali jazzowych w Polsce. Głównym motywami są: wysoka jakość muzyki, autentyczność i oryginalność. Organizatorzy przygotowali ambitny program prezentujący przed publicznością festiwalową interesujących artystów z całego świata.

Polscy i zagraniczni wykonawcy

Program wydarzenia przygotował Marcin Wasilewski. To znany i ceniony na świecie muzyk, a zarazem kurator artystyczny festiwalu.

– Sopocki festiwal to jazz w swoich najciekawszych odsłonach – mówi Marcin Wasilewski. – W programie mamy m.in.: Trio Kuby Więcka, postaci numer jeden najmłodszego pokolenia polskiej sceny jazzowej, kwartet Adama Bałdycha, jednego z najważniejszych skrzypków jazzowych na świecie, zdobywcę prestiżowej nagrody Echo Jazz oraz gości zagranicznych Trygve Seima, norweskiego muzyka, który zaprezentuje ceniony na świecie album „Helsinki Songs” i francuskiego pianistę z Martyniki  Gregorego Privata z najnowszym albumem „Soley”, czyli mocnym ładunkiem optymizmu, światła i energii” – tłumaczy  Wasilewski.

Jazz pomiędzy gatunkami

Podczas tegorocznej edycji będzie połączenie jazzu z soulem i hip-hopem. Nowe brzmienie do klasyki jazzowej wprowadzą m.in. Paulina Przybysz oraz Ania Szarmach, które poprzez swoje wybitne wokale nieustannie poszukują nowych, nieodkrytych przestrzeni muzycznych.

Klasyczny i standardowy finał

Sopot Jazz Festiwalu to powrót do klasyki i standardów. Finałowy koncert Stanisława Soyki i Trio Arka Skolika to wspomnienie twórczości legendarnego Wojciecha Karolaka, jednego z ojców założycieli jazzu w Polsce. Melomani będą mieli okazję usłyszeć największe standardy jazzowe, przedstawiające historię polskiego jazzu oraz osobistą relację Soyki i Karolaka. Ich pierwsze spotkanie odbyło się ponad 40 lat temu i zaowocowało krążkiem „Blublula”, który jest jednym z najbardziej popularnych polskich albumów jazzowych. To był nie tylko początek wieloletniej współpracy artystów, ale także zdefiniował Soykę jako wokalistę.

Program:

24 września, piątek, godzina 20.00 – Sala Koncertowa Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot, Opera Leśna

  • Kuba Więcek Trio Feat. Paulina Przybysz
  • Trygve Seim Quartet „Helsinki Songs”

25 września, sobota, godzina 20.00 – Sala Koncertowa Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot, Opera Leśna

  • Adam Bałdych Quartet
  • Ania Szarmach Feat. David „Fingers” Haynes „Colors Of Music”

26 września, niedziela, godzina 20.00 – Grand Pavillion w Hotelu Radisson Blu Hotel, Sopot

  • Gregory Privat Solo & Trio
  • Stanisław Soyka & Arek Skolik Trio „Remembering Wojciech Karolak”
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.