Zdrowie
pierwsze szczepienie przeciwko koronawirusowi

Trwają pierwsze szczepienia przeciw COVID-19. Na Pomorzu dostali je pracownicy szpitala zakaźnego

Pierwsze szczepienia przeciwko COVID-19. Fot. Szpitale Pomorskie
27.12.2020
Natalia  Kłopotek-Główczewska
Natalia
Kłopotek-Główczewska
AUTOR
Natalia  Kłopotek-Główczewska
Natalia
Kłopotek-Główczewska
27.12.2020

W niedzielę 27 grudnia 2020 r. na Pomorzu odbyły się pierwsze szczepienia przeciwko koronawirusowi. Szczepionki trafiły do personelu placówek ochrony zdrowia z tzw. grupy 0. Iniekcje wykonano w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku.

Pierwszą zaszczepioną osobą na Pomorzu była Małgorzata Sobania, pielęgniarka epidemiologiczna PCCHZiG.

Pierwsze szczepienia

Szczepionki do szpitala przywieziono 27 grudnia o godz. 10.00, a o godz. 12.00 odbyły się pierwsze szczepienia. Do Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku trafiło na razie 75 sztuk szczepionki. Agencja Rezerw Materiałowych w pierwszej turze przekazała 375 dawek szczepionki przeciwko COVID-19 dla szpitali na Pomorzu. W ramach pierwszej tury szczepienia odbędą się również w 7 Szpitalu Marynarki Wojennej na ul. Polanki w Gdańsku, Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie oraz Wojewódzkim Szpitalu w Słupsku.

Po wykonaniu szczepieniach odbył się briefing prasowy, w którym wzięli udział m.in. wiceprez Szpitali Pomorskich Dariusz Nałęcz, konsultant wojewódzki ds. chorób zakaźnych prof. Tomasz Smiatacz, Pomorski Wojewódzki Inspektor Sanitarny Tomasz Augustyniak i przewodniczący Komisji Zdrowia, Polityki Społecznej i Rodziny Sejmiku Województwa Pomorskiego dr Andrzej Bartnicki.

“Etap 0” szczepień w Polsce

W pierwszej kolejności przeciwko koronawirusowi sars-cov-2 zaszczepić się mają lekarze i pracownicy placówek ochrony zdrowia (nawet niemedyczni). Ten etap szczepień nazywany jest zerowym. Kolejne szczepionki dostaną seniorzy i osoby z grupy ryzyka zakażenia wirusem (np. przewlekle chorzy).

Tylko do 27 grudnia do godz. 14.00 szpitale z Pomorza mogły zgłaszać pracowników medycznych oraz wszystkich, również niemedycznych pracowników placówek szpitala do zaszczepienia się przeciwko covid-19. Listy chętnych należało wysłać do Szpitali Pomorskich Sp. z o. o.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 326 85 36
lub adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.