Do końca stycznia 2025 r. wszyscy chętni mogą oddać krew lub jej składniki w każdej placówce krwiodawstwa w Polsce lub w mobilnym punkcie. Wystarczy podać hasło „ultrakrew”. To szansa na uratowanie zdrowia, a nawet życia innych osób. Dodatkowo, zapaleni biegacze mogą wziąć udział siedmiodniowym w biegu ze Świnoujścia do Piasków.
To już dziewiąta edycja akcji Ultrakrew.
Marsz po krew
Stowarzyszenie Ultrakrew już po raz 9. lat organizuje akcje oddawania krwi. W tym czasie zebrano ponad 11,5 tys. litrów krwi, co dało szansę na zdrowie i życie dla ponad 76 tys. osób. Akcja została objęta patronatem honorowym marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka. Jej celem było propagowanie honorowego oddawania krwi i aktywności fizycznej. Część sportowa rozpocznie się już 6 stycznia w Świnoujściu. Tam doświadczeni biegacze rozpoczną marsz po życie, aby 12 stycznia, po pokonaniu dystansu ponad 550 km, dotrzeć do mety w Piaskach. W trakcie całej przeprawy będą nie tylko udowadniać siłę i wytrzymałość ludzkiego organizmu, ale przede wszystkim zachęcać spotkane osoby do oddawania krwi. Każdy chętny będzie mógł dołączyć do biegaczy w wybranym przez siebie miejscu i na dogodnej długości trasy. Co roku w akcję włączają się znane osoby np. sportowców. W tym roku między molami 11 stycznia pobiegnie Adam Korol. W czasie trwania akcji zaplanowane są także mobilne zbiórki krwi.
Oddaj krew, uratuj życie
Wiele osób wciąż boi się oddawania krwi. Natomiast, jak zapewnia Jacek Bastin z Ultrakrwi, żaden zdrowy człowiek, nie ma powodu do obaw.
– Po pierwsze badania wstępne są dosyć szczegółowe, a samo pobranie krwi odbywa się zgodnie z wszelkimi normami bezpieczeństwa. Po drugie daje wiele korzyści zdrowotnych tj. poprawa profilu lipidowego, obniżenie ciśnienia, wyrównanie gospodarki żelaza czy zmniejszone ryzyko nowotworów. I co najważniejsze – może kogoś uratować – tłumaczy szef stowarzyszenia.
Dlaczego krew jest tak ważna?
Krew jest jedyną tkanką organizmu, której nie można wyprodukować w sposób sztuczny. Jest lekarstwem, które otrzymują między innymi osoby w stanach zagrożenia życia np. ranne w wypadkach, podczas operacji lub chorzy onkologicznie.
Kto może oddawać krew?
Krew może być oddawana przez osoby zdrowe od 18. do 60. r. ż., które ważą ponad 50 kg. Jednorazowo można oddać 450 mililitrów. Krew może być pobierana od kobiet cztery, a od mężczyzn sześć razy do roku.
Przed oddaniem krwi powinno się: zjeść lekkostrawny i niskotłuszczowy posiłek, wypić ok. 1 litra wody. Należy też mieć przy sobie dokument ze zdjęciem i numerem PESEL, pozwalającym na stwierdzenie tożsamości.
Jak się przygotować?
Osoba, która chce oddać krew powinna:
• być zdrowa (nie można mieć np. kataru, kaszlu i opryszczki), wyspana i wypoczęta,
• rano spożyć lekki posiłek np. pieczywo, chuda wędlina, ser biały, dżem,
• wykluczyć z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego: mleko, masło, kiełbasę, pasztet, śmietanę, rosół, tłuste mięso, jajka, orzeszki ziemne i ciasta kremowe.
• ograniczyć palenie papierosów.
• nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi,
• przed oddaniem krwi wskazane jest wypić ok. 0,5 l płynów np. woda mineralna, sok, herbata.