Gospodarka
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/09/DSC_0039.png Widok na przebudowaną ulicę Hryniewieckiego we Władysławowie

Trwa prestiżowy konkurs TUP. Aż 6 nominacji dla samorządów z naszego regionu

Przebudowana ulica Hryniewieckiego we Władysławowie – Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Pomorskiego 2019. Mat. prasowy PBPR
04.09.2020
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
04.09.2020

Znamy już samorządy, które zakwalifikowały się do kolejnego etapu konkursu Towarzystwa Urbanistów Polskich na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce. Wśród 18 nominacji aż 6 miejsc znajduje się w województwie pomorskim.

Nominacje w tegorocznej edycji ogólnopolskiego konkursu TUP otrzymały m.in. przedsięwzięcia, które w 2019 r. zostały uhonorowane przez marszałka województwa pomorskiego tytułem Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Pomorskiego.

– Nagrodę główną przyznano wtedy ex aqueo samorządom Starogardu Gdańskiego oraz Władysławowa. Starogard Gdański nagrodzono za budowę i skomunikowanie węzła integracyjnego przy al. Wojska Polskiego, natomiast Władysławowo za przebudowę ulic Hryniewieckiego i Morskiej – przypomina Jakub Pietruszewski, dyrektor Pomorskiego Biura Planowania Regionalnego.

W konkursie nominowane zostały również wyróżnione przez marszałka przedsięwzięcia ze Sztumu i Kobylnicy. Sztum wyróżniono za realizację kompleksu rekreacyjno-sportowego przy Stadionie Miejskim, a Kobylnicę za budowę przystani kajakowej przy moście Lubuń-Żelkówko wraz z zagospodarowaniem terenu przy rzece Słupi.

Ponadto, spośród pomorskich samorządów na liście nominowanych znalazły się samorządy z Gdyni za utworzenie woonerfu na ulicy Abrahama oraz Starogardu Gdańskiego za modernizację Parku Miejskiego.

Lista nominowanych

W wyniku kwalifikacji w pierwszym etapie XIV edycji konkursu TUP na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce nominowanych do nagród zostało 18 realizacji:

  1. Gdynia – woonerf na ul. Abrahama,
  2. Jastrzębie-Zdrój – zagospodarowanie terenów po byłym Ośrodku Wypoczynku Niedzielnego na potrzeby promocji dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego – etap I,
  3. Kielce – rozbudowa infrastruktury edukacyjnej na terenach przyrodniczo cennych administrowanych przez Geopark Kielce (Wietrznia, Kadzielnia),
  4. Kobylnica – przystań kajakowa przy moście Lubuń – Zelkówko,
  5. Lubliniec – bulwar od ul. Grunwaldzkiej do ul. Sportowej,
  6. Łęczna – rewitalizacja Parku Podzamcze,
  7. Międzyrzec Podlaski – Międzyrzeckie Jeziorka,
  8. Olkusz – park osiedlowy Dolinka,
  9. Oświęcim – Park Pamięci Wielkiej Synagogi,
  10. Pleszew – Pociąg do kultury – zagospodarowanie byłych terenów kolejowych,
  11. Ruda Śląska – rynek w Orzegowie,
  12. Starogard Gdański – budowa i skomunikowanie węzła integracyjnego,
  13. Starogard Gdański – modernizacja Parku Miejskiego,
  14. Sztum – kompleks sportowo-rekreacyjny,
  15. Świdnica – rewitalizacja terenów zieleni,
  16. Tomaszów Mazowiecki – Park Bulwary,
  17. Władysławowo – przebudowa ulic Hryniewieckiego i Morskiej,
  18. Wyszków – Plac Miejski.

W kolejnym etapie nominowane samorządy przygotowują prezentacje, które będą analizowane przez jury. Konkurs zostanie rozstrzygnięty w połowie października 2020 r.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.