Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2021/03/Okładka-płyty-Cassubia-Cantat-2020.jpg Okładka płyty Cassubia Cantat 2020

Trwa plebiscyt Wirtu@lne Gęśle. Szansę na tytuł folkowej płyty roku ma album „Cassubia Cantat”

Mat. prasowy Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie
23.03.2021
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
23.03.2021

W internetowym plebiscycie Wirtu@lne Gęśle każdy może wybrać najlepszą folkową płytę, która ukazała się w Polsce w ubiegłym roku. Do konkursu zgłoszony został m.in. wyjątkowy dwupłytowy album „Cassubia Cantat 2020”, wydany przez Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie.

Najlepszą folkową płytę 2020 r. w XVIII edycji plebiscytu Wirty@lne Gęśle wybierają słuchacze spośród 72 albumów z szeroko rozumianą muzyką tradycyjną, etniczną, muzyką świata i muzyką źródeł. Dodatkowo każdy ma możliwość wybrania najładniejszej okładki płyty. Głosowanie potrwa do 30 kwietnia 2021 r., a odbywa się na stronie internetowej: http://www.gesle.folk.pl

Cassubia Cantat 2020

Na pierwszej płycie albumu „Cassubia Cantat 2020”znajduje się 27 utworów zgłoszonych do przesłuchań konkursowych ubiegłorocznej edycji festiwalu Cassubia Cantat, organizowanego przez Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oddział w Bytowie oraz Bytowskie Centrum Kultury. Od 2010 r. w ramach festiwalu prezentowane są współczesne utwory muzyczne, inspirowane m.in. dawnymi pieśniami ludowymi z terenu Kaszub, materiałami odnalezionymi w zapisach nutowych czy rejestracjach dźwiękowych.

– Projekt pod nazwą Cassubia Cantat jest przedsięwzięciem realizowanym w ramach szeroko zakrojonej działalności etnomuzycznej Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie. Celem projektu jest wprowadzenie do współczesnej kultury muzycznej Kaszub zapomnianych pieśni ludowych i utworów pozyskanych podczas ogólnopolskiej Akcji Zbierania Folkloru Muzycznego, prowadzonej w latach 50. Materiały z tego okresu zgromadzone są obecnie w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie – informuje Jaromir Szroeder, kierownik Działu Etnograficznego Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie.

Dotychczasowe działania muzeum doprowadziły do pozyskania około 300 nagrań archiwalnych, które począwszy od pierwszej edycji konkursu, stanowią inspirację, nie tylko dla zespołów folklorystycznych, które odtwarzają dawną muzykę ludową lub w stylu ludowym, ale i muzyków profesjonalnych, reprezentujących różne gatunki muzyczne

 

Druga płyta zatytułowana „Szkice kaszubskie Macieja Rychłego i Mateusza Rychłego” to niezwykłe aranżacje kaszubskich motywów ludowych. Pochodzą one m.in. z zapisów terenowych, prowadzonych przed II wojną światową przez prof. Łucjana Kamieńskiego, który stworzył śpiewnik „Pieśni Ludu Pomorskiego. Pieśni z Kaszub południowych” (wydany w 1936 r. w Toruniu).

Autorami 18 kompozycji na tym krążku są Maciej Rychły, grający m.in. na replice fletu z XIII w., flecie z roślin baldaszkowatych, rogowym flecie naczyniowym i dudach, oraz Mateusz Rychły, grający na mandolinie, gitarze i kontrabasie.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.