Debaty, rozmowy, konferencje i warsztaty. Jak co roku do Brukseli zjechali przedstawiciele miast i regionów z całej Unii Europejskiej. Wśród tematów poruszanych podczas tegorocznej edycji Europejskiego Tygodnia Miast i Regionów były kwestie związane z zieloną transformacją, ale dominującym tematem była pomoc Ukrainie oraz kryzys energetyczny.
Delegacji samorządu województwa pomorskiego przewodniczył marszałek województwa Mieczysław Struk.
Europejski Tydzień Miast i Regionów
Jest to największe wydarzenie poświęcone polityce regionalnej. Każdego roku do Brukseli zjeżdżają przedstawiciele miast i regionów z całej Unii Europejskiej. Od swojej pierwszej edycji w 2003 r. impreza ta z czasem stała się jedyną w swoim rodzaju platformą komunikacji i tworzenia sieci kontaktów, skupiającą regiony i miasta z całej Europy, w tym ich przedstawicieli politycznych, urzędników, ekspertów i pracowników naukowych. Europejski Tydzień Regionów i Miast w dużym stopniu przyczynił się do rozpowszechnienia sposobów, na jakie regiony i miasta korzystają z funduszy UE w celu ulepszenia codziennego życia obywateli.
Spotkanie w Brukseli
Tegoroczna edycja była kreatywnym połączeniem sesji odbywających się online i na miejscu i dotyczyła transformacji ekologicznej i cyfrowej miast i regionów, spójności terytorialnej oraz wzmocnienia pozycji młodzieży, ze szczególnym uwzględnieniem roli polityki spójności w zrównoważonej odbudowie Europy, jako najskuteczniejszego narzędzia solidarności w reagowaniu na sytuacje nadzwyczajne i w następstwie kryzysów. Wśród najważniejszych tematów pojawiły się: pomoc Ukrainie, kryzys energetyczny i jego konsekwencje dla mieszkańców krajów członkowskich Unii Europejskiej, ale też ochrona klimatu.
Warsztaty o roli miast
Jednym z wydarzeń podczas tygodnia miast regionów były warsztaty poświęcone tematowi „RePower: EU rola miast”. Uczestnicy dyskusji zwracali uwagę na to, ze konieczne jest ograniczenie zużycia energii przez miasta, a jej źródłem powinny być OZE. Szczególną uwagę poświęcono energetyce wiatrowe i zielonemu wodorowi. Te kwestie omawiane były na przykładzie jednego z hiszpańskich regionów, Castilla La Mancha. Co istotne, region ten poszukuje partnerów do działającego tam klastra wodorowego.
– To może być istotne dla naszego regionu, m.in. w kontekście działającej Pomorskiej Doliny Wodorowej – podkreślali pomorscy delegaci.
Zostały również wręczone nagrody dla miast za wdrażanie transformacji energetycznej i łagodzenia zmian klimatu. Otrzymały je Lizbona i fińskie Lahti.