Robot trafił na Oddział rehabilitacyjny i rehabilitacji neurologicznej słupskiego szpitala. Kosztował prawie pół miliona i został dofinansowany z funduszu medycznego.

Uczy chodzić od nowa

Dzięki nowemu robotowi pacjenci z problemami neurologicznymi w obrębie narządu ruchu no nowo uczą się chodzić. Jedną z takich osób jest pan Bronisław. To pacjent po uszkodzeniu rdzenia kręgowego z porażaniem czterokończynowym. Dzięki wsparciu fizjoterapeutów i nowemu urządzeniu chory stanął na nogi. Teraz bezpiecznie trenuje chód. Efekty już widać. Mężczyzna dzięki rehabilitacji stawia pierwsze kroki przy balkoniku. To bardzo dobra wiadomość.

– To niezwykle istotne, by pacjenci z urazami neurologicznymi byli bezpiecznie i skutecznie rehabilitowani – zaznacza prezes szpitala Andrzej Sapiński. – Ogromna w tym rola fizjoterapeutów, ale urządzenia takie jak ten robot bardzo ich w tym wspomagają. Cieszmy się, że nasi pacjenci mogą korzystać z takich udogodnień i szybciej odzyskują sprawność  – dodaje wiceprezes Anetta Barna-Feszak.

Jak zmieniła się rehabilitacja?

Zanim robot trafił do słupskiego szpitala, pacjenci byli pionizowani przy schodach. Teraz jest to o wiele łatwiejsze.

– Nie musimy podtrzymywać chorego, tylko jest on zabezpieczony przez specjalną uprząż i odciążony dynamicznie, co gwarantuje większe bezpieczeństwo – mówi fizjoterapeuta z Oddziału rehabilitacyjnego i rehabilitacji neurologicznej słupskiego szpitala Oskar Wierzbicki. – Sam robot to taka bramka, która śledzi ruch pacjenta przy poruszaniu się. Umożliwia ustawienie kilku prędkości, a nawet ułożenie toru przeszkód, który pacjent może bezpiecznie pokonywać przy asekuracji robota – wyjaśnia fizjoterapeuta.