Zdrowie
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/11/care-928653_1920.jpg Łóżko w sali szpitalnej

To ostatni moment na szczepienie! W szpitalach przybywa chorych na Covid, którzy nie zaszczepili się

Fot. Pixabay,com
15.09.2021
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
15.09.2021

Według ostatnich danych, w szpitalu zakaźnym w Gdańsku aż 75 proc. chorych na COVID to osoby niezaszczepione. Mimo to wciąż wielu z nas unika szczepień, a to ostatni moment, aby zabezpieczyć się przed jesienną falą zachorowań. Marszałek Struk, kolejny już raz prosi: "zaszczepmy się". W Polsce zbliżamy się do prawie 800 zakażeń dziennie.

Według danych Ministerstwa Zdrowia z 15 września 2021 r. zakażenie koronawirusem potwierdzono u 767 osób, w tym 35 na Pomorzu. Wykonano 36 803 305 szczepień, w pełni zaszczepianych jest 19 561 992 osób.

Rośnie liczba niezaszczepionych w szpitalach

Na Pomorzu od kilku tygodni obserwujemy wyraźny wzrost potwierdzonych testami przypadków zarażenia wirusem SARS CoV-2. Dominuje indyjski wariant delta. Obecnie w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku przebywa 40 pacjentów, w tym trzy osoby są podłączone do respiratora.

– Już teraz widzimy, że w szpitalach przybywa chorych zakażonych koronawirusem – podkreśla marszałek Mieczysław Struk.

Wśród hospitalizowanych chorych na COVID-19 osoby niezaszczepione stanowią 75 proc. Najstarszy pacjent ma 90 lat, a najmłodszy zaledwie 3 miesiące, średnia wieku chorych przebywających w szpitalu zakaźnym wynosi 66 lat. To nie tylko wzrost w porównaniu z wakacjami, gdzie przebywało kilkunastu pacjentów, a tylko jedna osoba wymagała podłączenia do respiratora, ale też w porównaniu z ubiegłą środą. W szpitalu zakaźnym 8 września hospitalizowane były 34 osoby, czyli o 18 proc. mniej niż dzisiaj. Jeszcze w ubiegłym tygodniu dla pacjentów przygotowanych było 8 respiratorów, a dziś już 11 takich urządzeń jest gotowych na terapię najciężej chorych pacjentów.

Mieczysław Struk: „szczepmy się dla siebie i bliskich”

W województwie pomorskim zaszczepionych pierwszą dawką jest 2 418 708. Natomiast w pełni zaszczepianych 1 136 690 osób. Niestety to wciąż zbyt mała liczba, która mogłaby zahamować epidemię. Wśród niezaszczepionych są osoby, które ze względów medycznych, nie mogą przyjąć preparatu, mimo że by chciały oraz dzieci poniżej 12 . r. ż. Z myślą o nich, aby stworzyć tzw. bańkę ochronną, warto się zaszczepić. Do apelu do wciąż wahających się osób, po raz kolejny, dołącza marszałek województwa pomorskiego.

– Statystyki pokazują, że chorych przybywa, a większość hospitalizowanych to osoby niezaszczepione. Jeżeli znacie kogoś, kto jeszcze się nie zdecydował na szczepienie to ostatni moment. Pandemia jeszcze się nie skończyła, a zachorowań będzie coraz więcej. Dlatego po raz kolejny proszę wszystkich niezaszczepionych, aby skorzystali z tej formy ochrony przed ciężkim przebiegiem COVID-19, hospitalizacją i zgonem. Oczywiście żadna szczepionka w 100-proc. nie chroni przed zakażeniem, ale  zapobiega groźnym dla zdrowia i życia powikłaniom – apeluje marszałek  Struk.

Co ważne, wśród osób przebywających w szpitalu zakaźnym w Gdańsku z powodu COVID-19 i powikłań większość pacjentów stanowią osoby niezaszczepione. To aż proc. 80 proc. z nich. Przypomnijmy, że szczepienia dostępne są „od ręki”. Z zastrzyku można skorzystać m.in. w: szpitalach, przychodniach, niektórych aptekach. W punktach szczepień są cztery preparaty do wyboru. Chodzi o dwudawkowe firm: Pfizer, Moderna, AstraZeneca oraz jednodawkowy Johnson& Johnson.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.