Gospodarka
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/07/Jarmark-sw.-Dominika-scaled.jpg „To nasza tradycja” już od 762 lat! Czym w tym roku zaskoczy nas Jarmark św. Dominika?

„To nasza tradycja” już od 762 lat! Czym w tym roku zaskoczy nas Jarmark św. Dominika?

Jarmark św. Dominika w Gdańsku. Fot. Karol Stańczak
14.07.2022
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
14.07.2022

762. edycja Jarmarku św. Dominika rozpocznie się 23 lipca i potrwa do 14 sierpnia 2022 r. Przez trzy wakacyjne tygodnie w sercu historycznego Gdańska pojawią się najlepsi polscy rzemieślnicy, twórcy i kolekcjonerzy. Otwartych zostanie 705 stoisk handlowych i gastronomicznych, a także wyjątkowa Uliczka Pomorska. Pojawią się też specjalne strefy, w których organizowane będą różnorodne warsztaty, koncerty i seanse filmowe.

Jarmark św. Dominika to jedna z najpopularniejszych i najstarszych imprez plenerowych o charakterze handlowo-rozrywkowym w Europie.

Święto kupców

Tegoroczne święto handlu nad Motławą otworzy ceremonia przekazania kupcom klucza do bram miasta przez prezydent Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz. Uroczystość rozpocznie się w sobotę, 23 lipca o godz. 12.00. Następnie z przedproża Dworu Artusa przy Długim Targu rozpocznie się barwna parada otwarcia, która przejdzie uliczkami miasta.

– Jarmark św. Dominika to nasza tradycja. Tak jak Solidarność i bursztyn, także Jarmark św. Dominika jest jednym z symboli Gdańska. Nie tylko przysparza nam popularności w Polsce, Europie i na świecie, ale także jest ważnym elementem gospodarczego funkcjonowania naszego miasta – mówi prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

Łącznie na czas jarmarku przygotowanych zostanie 705 stoisk handlowych dla 600 wystawców, m.in. artystów i rzemieślników, wytwórców regionalnych przysmaków oraz kolekcjonerów. Wśród gości z zagranicy pojawią się wystawcy z Litwy, Węgier, Wielkiej Brytanii, Estonii, Włoch, Norwegii i Danii. Poza tym będzie też aż 133 wystawców z samego Gdańska.

Natomiast stoiska gastronomiczne to aż 18 przykładów kuchni świata. Będzie tam można posmakować kuchni regionalnej, europejski, śródziemnomorskiej i orientalnej. Poza tym po raz pierwszy na jarmarku zagości kuchnia kubańska i meksykańska.

Nie tylko handel

Jarmark św. Dominika, poza wielkim świętem handlowym, kulturalnym i promocyjnym to także miejsce, gdzie wspierane będą inicjatywy charytatywne i służące społeczności lokalnej.

– Jarmark zmienia się, tak jak zmienia się otaczająca nas rzeczywistość. Stąd bardzo wielu pracowników, zaangażowanych w organizację jarmarku, to także osoby pochodzące z Ukrainy, które po rosyjskiej napaści na swój kraj znalazły tutaj schronienie i zatrudnienie. Dzięki temu życie w Gdańsku może stać dla nich lepsze – dodaje prezydent Dulkiewicz.

Wśród stoisk handlowych i gastronomicznych znajdą się również stoiska podmiotów ekonomii społecznej. Wystawcami będą przedsiębiorstwa, które w swojej działalności wspierają osoby zagrożone wykluczeniem społecznym. Dodatkowo, pojawią się specjalne strefy, takie jak Uliczka Pomorskich Projektantów, Uliczka Litewska czy Uliczka Pomorska.

– Uliczka Pomorska zostanie zorganizowana na ul. Szerokiej. Będzie tam można samodzielnie wykonać pamiątki, uczestniczyć w grze miejskiej oraz zwiedzić galerię, którą prowadzą artyści działający w Pomorskim Inkubatorze Kultury – informuje wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Bonna.

Przystanki dla każdego

W tym roku na terenie gdańskiego śródmieścia powstaną cztery strefy programowe. To w nich organizowane będą różnorodne koncerty, warsztaty, seanse filmowe i przedstawienia teatralne, które będą współtworzyły tegoroczną imprezę.

Przystanek Równość (skwer Heweliusza / ul. Rajska) związany będzie z trwającą kampanią społeczną #GdańskMiastemRówności. Tolerancja, wrażliwość i otwartość to hasła, które połączą wydarzenia zaplanowane w tej przestrzeni. Odbędą się tu warsztaty integrujące różne środowiska, narodowości oraz pokolenia, a także wydarzenia specjalne, m.in. Dzień Niebieskich Trampek, Święto Równości oraz Święto Wolontariatu.

Na Przystanku Radość (Podwale Staromiejskie / Targ Rybny) przygotowane zostaną atrakcje dla najmłodszych, w tym spotkania z Bajkowiskiem, spektakle Teatru Miniatura oraz akcje realizowane przez Akademię Zabawy i Edukacji „Wykrzyknik”. Z kolei weekendy na Przystanku Radość poświęcone będą świętom tematycznym, jak np. Święto Chleba, Święto Rzemiosła, Święto Kociewia czy Uczta Neptuna.

Przystanek Smaków (skwer Świętopełka) to tradycyjne miejsce jarmarkowego odpoczynku dla całych rodzin. W tej przestrzeń będą się odbywać akcje promujące czytelnictwo, a także eventy jarmarkowych sponsorów i partnerów. W tym roku zaplanowano tutaj premierę stałej atrakcji – figury animatronicznej, wzorowanej na postaci gdańskiego Bówki.

Przystanek Ołowianka pod Żaglami (wyspa Ołowianka) pozostanie miejscem, w którym będzie można odpocząć, posłuchać najlepszej muzyki, obejrzeć film w kinie pod chmurką i znaleźć smakowite dania w ponad 30 stoiskach gastronomicznych.

Szczegółowe informacje dotyczące 762. Jarmarku św. Dominika dostępne są na stronie internetowej: www.jarmarkswdominika.pl

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.