Edukacja i sport
To najtrudniejsze regaty samotników na Bałtyku. Kto w tym roku wygrał Bitwę o Gotland?

To najtrudniejsze regaty samotników na Bałtyku. Kto w tym roku wygrał Bitwę o Gotland?

Jacht Blue Horizon Mat. prasowy organizatora BOG2021
24.09.2021
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
24.09.2021

Po ponad 89 godzinach samotnego rejsu metę 10. edycji Wielkiej Żeglarskiej Bitwy o Gotland przeciął Jacek Chabowski na jachcie Blue Horizon. Finiszował w wiosce regatowej w Marinie Przełom w Gdańsku-Górkach Zachodnich o świcie 23 września 2021 r.

Co prawda wyścig się jeszcze nie skończył, ale pozycja żeglarza jest niezagrożona.

– Dobra praktyka sędziowska każe czekać z werdyktem regat do chwili ukończenia wyścigu przez wszystkich zawodników. W tym roku mamy jednak sytuację bez precedensu, gdyż kolejni żeglarze przetną metę za dobrych kilka dni. Dlatego można zrobić odstępstwo od tej reguły i prawie z całą pewnością ogłosić, że zwycięzcą jest Jacek Chabowski – informuje kpt. Jarosław Kaczorowski, sędzia główny Bitwy o Gotland.

Organizatorem regat jest szkoła żeglarska OceanTeam.

Zwycięstwo w pięknym stylu

Żeglarz niemal od startu prowadził wyścig, powiększając cały czas swoją przewagę. Blisko zachodniego brzegu Gotlandii udało mu się minąć znak zwrotny Salvorev przed tym, gdy strefa bezwietrznych warunków objęła swym zasięgiem flotę jachtów po północnej stronie wyspy.

– Chyba pierwsza noc rozstrzygnęła wynik tej Bitwy. Warto było tam nie pospać i powalczyć o każdy metr i wysokość względem wiatru. Starałem się wykorzystać każdą zmianę wiatrową i każdy szkwał – komentuje swój start Jacek Chabowski – A potem to już jechałem na tych resztkach wiatru i jakoś się udało – dodaje.

Żeglarz popłynął dość szybko na południe w kierunku mety i wygrał regaty w pięknym stylu.

Powitanie Jacka Chabowskiego w Wiosce Regatowej w Marinie Przełom. Mat. prasowy organizatora BOG2021

Jedyny żeglarz z całej floty

Jacek Chabowski jest jedynym żeglarzem, z całej floty 10 jachtów pozostających w wyścigu, który zdołał dopłynąć do mety przed zbliżającym się sztormem. Reszta żeglarzy, w obawie przed narażeniem na zapowiadane porywy wiatru dochodzące do 46 węzłów prędkości [ponad 85 km/h – przyp.red.] oraz falę o wysokości 5 metrów, zdecydowała o przeczekaniu niebezpieczeństwa u brzegów Gotlandii. Stoją na kotwicowisku w pobliżu portu Slite.

Zgodnie z regulaminem taka przerwa nie wyklucza ich z wyścigu pod warunkiem, że nie skorzystają w tym czasie z pomocy zewnętrznej oraz nie zejdą z pokładu jachtu. Gdy warunki na Bałtyku się poprawią, podejmą ponownie żeglugę i będą kontynuowali regaty.

Pozycje wszystkich jachtów można śledzić online za pomocą trackingu Yellow Brick.

Pozycje jachtów na kotwicowisku w Gotlandii. Mat. prasowy organizatora BOG2021


Jacek Chabowski posiada patent kapitana jachtowego oraz uprawnienia kapitana motorowodnego. Pod żaglami pływa od 1982 r. Opłynął m.in.: Bałtyk, Morze Północne, Morze Śródziemne, Adriatyk oraz wschodnią część Oceanu Atlantyckiego od Anglii do Wysp Zielonego Przylądka. Do niektórych jego sukcesów regatowych należy m.in. zdobycie Pucharu Bałtyku Południowego oraz Morskiego Żeglarskiego Pucharu Polski w 2014 r., a rok później – Morskiego Żeglarskiego Mistrzostwo Polski. Trzykrotnie zdobył także Nagrodę im. Leonida Teligi w regatach samotników.

Jacek Chabowski. Mat. prasowy organizatora BOG2021

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.