Dokładnie 17 czerwca mija 30. rocznica podpisana polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie. W ciągu trzech dekad, oba narody bardzo się zbliżyły. Dla wielu Polaków i Niemców przyszłość krajów, zjednoczonej Europy i integracja są ważniejsze niż przeszłość. Współpraca rozwija się również na poziomie regionalnym, czego dobrym przykładem jest województwo pomorskie.
Traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy został podpisany 17 czerwca 1991 roku w Bonn.
Polsko-niemiecki traktat
Po przemianach ustrojowych w Polsce i zjednoczeniu Niemiec zachodziła konieczność unormowania wzajemnych stosunków pomiędzy sąsiednimi krajami. Długie negocjacje dotyczące bardzo wielu aspektów czy to gospodarczych, czy społecznych i doprowadziły do podpisania 17 czerwca 1991 roku w Bonn traktatu o dobrym sąsiedztwie i współpracy polsko-niemieckiej. Sygnatariuszami dokumentu ze strony polskiej byli Jan Krzysztof Bielecki i Krzysztof Skubiszewski, a ze strony niemieckiej Helmut Kohl i Hans-Dietrich Genscher. Traktat był również uzupełnieniem zawartego niecały rok wcześniej traktatu granicznego, który ugruntował zjednoczenie Niemiec.
30 lat razem
Co obu krajom przyniosły trzy dekady współpracy? Traktat stworzył podwaliny bliskich, solidnych i partnerskich relacji. Zbliżenie było nie tylko polityczne, ale również gospodarcze, społeczne czy kulturalne. Niemcy stały się również bardzo ważnym partnerem Polski w drodze do integracji ze strukturami europejskimi. Co ważne, współpraca polsko-niemiecka jest dobrze oceniana i pomogła zniwelować wzajemne uprzedzenia i stereotypy. Jak pokazują badania Instytutu Spraw Publicznych w Warszawie we współpracy z Fundacją Konrada Adenauera w Polsce oraz Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej, 55 proc. Niemców pozytywnie postrzega Polaków, a 42 proc. Polaków podobnie myśli o sąsiadach zza Odry. Warto także pamiętać o współpracy na poziomie regionalnym.
Pomorze również współpracuje
Niemcy są najbliższym partnerem i sojusznikiem również dla województwa pomorskiego. Naszymi partnerami w Republice Federalnej Niemiec są Okręg Środkowa Frankonia oraz landy Szlezwik Holsztyn i Meklemburgia Pomorze Przednie. Wzajemne kontakty rozwijają się na wielu płaszczyznach. Odbywają się liczne wzajemne wizyty. Warto też zaznaczyć, że współpraca z Frankonią w zeszłym roku obchodziła jubileusz 20. lecia. Ze względu na pandemię Covid -19 uroczyste obchody przeniesiono na rok 2021. Wspólne działania i transgraniczne projekty nie tylko przybliżają dwa narody, ale pozwalają budować europejską wspólnotę opartą na uniwersalnych wartościach podzielanych zarówno przez Pomorzan, jak i przez Niemców. A to bardzo ważna kwestia na dalszej drodze do europejskiej integracji i poszanowania różnorodności.