Projekt Strefa Młodzi Wiedzą to spotkania aktywnych, młodych ludzi z województwa pomorskiego, którzy podczas warsztatów rozwijają swoje zainteresowania i pasje. Rozmawiają o edukacji, rynku pracy, zdrowiu psychicznym, przedsiębiorczości czy ekologii. Razem lubią też odpoczywać i pływać kajakami. SMW kończy właśnie rok.
W ciągu 12 miesięcy przez SMW przewinęło się prawie 1500 osób.
Strefa Młodzi Wiedzą dla tych, co chcą słuchać i być słyszani
Zdobywają nową wiedzę i kompetencje. Od pisania CV po tematy, które są dla nich ważne, poprzez wspólną zabawę i przyjaźnie. SMW kończy właśnie rok.
Znalezienie swojego miejsca na ziemi nie zawsze jest proste i czasem wymaga pomocy od innych. Wielu chętnych do udzielania się w społeczeństwie czy do nabywania wiedzy nie wie, w jaki sposób zacząć i gdzie z tym pójść. Dlatego projekty takie jak Strefa Młodzi Wiedzą okazują się być ciekawą i wartą poznania inicjatywą dla młodych ludzi.
Projekt, który uczy i rozumie
Strefa Młodzi Wiedzą powstała w kwietniu 2023 r. z myślą o młodych mieszkańcach Pomorza, zwłaszcza aktywistach młodzieżowych rad gmin, miast, powiatów i Młodzieżowego Sejmiku Województwa Pomorskiego, a także samorządów szkolnych i organizacji młodzieżowych. W spotkaniach biorą udział wolontariusze oraz wszyscy, którzy chcą rozpocząć działalność obywatelską. Tylko od stycznia tego roku w spotkaniach, które odbywają się w całym regionie wzięło udział 650 osób.
– Potencjał młodego pokolenia jest ogromny. Jest twórcze, zaangażowane i chętne do pomocy. Ale potrzebuje też wsparcia. Dlatego samorząd województwa pomorskiego stworzył Strefę Młodzi Wiedzą. Głos młodego pokolenia jest bardzo ważny i musi być wysłuchany – mówi marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.
W ciągu roku w zajęciach uczestniczyło prawie 1500 osób.
– Młodzi ludzie zdobywają nową wiedzę i kompetencje. U nas mogą zająć się tematami, które są dla nich ważne, a na które często nie ma czasu w szkole – opowiada koordynatorka projektu Wiktoria Krezymon. – Jeśli ktoś szuka pomysłu na siebie, zastanawia się, co jeszcze może zrobić, jak się rozwijać, to z chęcią służymy pomocą – dodaje.
Do współpracy w roli współorganizatora zostało zaproszone Europejskie Centrum Solidarności.
Młodzi chcą rozmawiać
Znalezienie swojego miejsca na ziemi nie zawsze jest proste. Dlatego wiele młodych osób, które chcą się udzielać społecznie, nie wie od czego zacząć. – Wsłuchujemy się w ich głos, by dowiedzieć się, co ich boli, o czym marzą i jakiej przyszłości oczekują. I co najważniejsze odpowiadamy na ich pytania –wyjaśnia Wiktoria Krezymon.
Od kilku miesięcy wiodącym tematem spotkań jest zdrowie psychiczne młodych osób.
– Uważam, że to bardzo ważny temat. Nieczęsto jest poruszany wśród młodzieży – opowiada Amelia, uczestniczka spotkania Psychologiczna apteczka pierwszej pomocy w Starogardzie Gdańskim. – Mówiliśmy o pomocy psychologicznej dla młodych osób, o tym, jak działa mózg młodego człowieka czy jak sobie pomagać nawzajem – dodaje.
W Kościerzynie mówiono z kolei o tworzeniu zdrowych, harmonijnych relacji.
– Młodzi chcą też uczyć się rzeczy praktycznych, które będą im potrzebne – wymienia Krezymon.
Uczą się np. jak pisać CV, stąd popularny temat warsztatów HR czy pierwszych rozmów o pracę. Uczestników interesuje, jak dostać na konkretne kierunki studiów. Chętnie biorą udział w warsztatach z budowania zespołu czy kreatywności.
– Krótko mówiąc młodzi stawiają na siebie i swój rozwój – dodaje koordynatorka.
Mamy swoich fanów
Młodym bardzo się podoba w SMW.
– Mamy grupkę osób, która jest z nami od pierwszego wydarzenia. W zeszłym roku dużo spotkań odbywało się w soboty, a oni byli na każdym. Nawet teraz, kiedy spotkania mamy w tygodniu w rożnych szkołach, zawsze daję im znać i trzymam dla nich miejsce. Zachęcam wszystkich uczestników do udziału w wakacyjnych spotkaniach integracyjnych, żeby mogli się poznawać i razem robić coś fajnego – dodaje Krezymon.
To okazja do poznania nowych osób o podobnych zainteresowaniach.
Często uczniowie z tej samej szkoły ledwo się znają.
– Zależy nam na integracji, dlatego w spotkaniach biorą udział różne klasy, wspólnie wykonują zadania. Już na tym etapie potrafi to wpłynąć na integrację w szkolnym gronie – tłumaczy koordynatorka projektu.
– Dla mnie, to bardzo ciekawe doświadczenie, fajne miejsce do dyskusji na tematy związane z regionem, z miejscem w którym żyje – wspomina Kacper, uczestnik projektu Siła kreatywności.
Co dalej?
Obecnie projekt ma swój kluczowy moment. Mija rok od początku SMW, a po tym czasie łatwiej jest wyciągnąć wnioski, zobaczyć co działa, a co należy poprawić. Warto dodać, że uczestnicy po każdym wydarzeniu przesyłali opinie, które zostaną poddane analizie.
– Wiadomo, że zapotrzebowanie na rozmowy z młodzieżą jest bardzo duże, a tematów do poruszania jest wiele – mówi Krezymon.
W ramach podsumowania projektu, raz w roku odbywają się spotkania w Europejskim Centrum Solidarności. To aż 400 miejsc dla uczniów z całego Pomorza. Wszystkie informacje i harmonogram spotkań można znaleźć na stronie ECS.