Umowa na dofinansowanie porejestrowego doświadczalnictwa odmianowego została podpisana 11 lipca 2023 r. przez Józefa Sarnowskiego, członka Zarządu Województwa Pomorskiego oraz Jarosława Kapiszka, dyrektora Stacji Doświadczalnej Oceny Roślin w Karzniczce.

Czym jest PDO?

Czym jest porejestrowe doświadczalnictwo odmianowe?

–  Brzmi to skomplikowanie, ale jest to system stałych lub okresowych badań wartości odmian roślin uprawnych o dużym znaczeniu dla gospodarki, które wpisane są do krajowego rejestru – mówi Józef Sarnowski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego.

PDO to również odpowiedź na wyzwania stojące przed współczesnym rolnictwem.

– Wprowadzając nowe odmiany roślin nie wiemy jak zachowają się one w danych warunkach środowiskowych i agrotechnicznych. A wyniki PDO umożliwiają dokonanie trafnego wyboru najbardziej wartościowych odmian – podkreśla Józef Sarnowski.

A to wpływa choćby na wysokość plonów i wyniki ekonomiczne gospodarstw. W naszym regionie takimi badaniami zajmuje się Stacja Doświadczalnej Oceny Roślin w Karzniczce.

 

 

Doświadczalnictwo się sprawdza

O tym, co rośnie na polach decydują nie tylko rolnicy, ale również gleba, warunki hydrologiczne klimatyczne, czy w końcu opłacalność upraw.

– Stosowanie dedykowanych dla naszego regionu odmian jest nie tylko bardzo ważne z punktu widzenia uprawowego i opłacalności produkcji, ale również z punktu widzenia ekologii. Chodzi o to, że można ograniczyć stosowanie większej ilości oprysków i środków ochrony roślin – wyjaśnia Krzysztof Pałkowski, dyrektor Departamentu Środowiska i Rolnictwa UMWP.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że konkretne odmiany roślin mogą lepiej dostosowywać się do zmian klimatu.

– Wcześniejsze wyniki dotyczące choćby żyta czy pszenicy potwierdzają, że doświadczalnictwo się sprawdza – dodaje.

I właśnie badania nad kolejnymi nowymi odmianami wsparł kwotą 100 tys. zł samorząd województwa.