Zgodnie z tradycją punktualnie w południe 23 lipca na przedprożu Dworu Artusa zastępca prezydent Gdańska Piotr Grzelak przekazał symboliczne klucze do miasta organizatorowi wydarzenia, wiceprezesowi Międzynarodowych Targów Gdańskich Pawłowi Orłowskiemu. W ten sposób został oficjalnie otwarty 762. Jarmark św. Dominika. Następnie 16 trębaczy odegrało hejnał składający się dokładnie z 762 nut, którym towarzyszył dźwięk carillonowych dzwonów.
Jarmark potrwa trzy tygodnie tj. do 14 sierpnia 2022 r.
Barwnie i radośnie
Wiceprezydent Piotr Grzelak mówił, że Jarmark św. Dominika jest symbolem gościnności.
– Jarmark to nasze święto. Cieszmy się, bawmy, także dlatego że do Gdańska, po pandemicznych latach, znowu przybywają turyści, nasi goście – dodał Grzelak.
Paweł Orłowski zachęcał do odwiedzenia jarmarku. Głos zabrał też uczestniczący w otwarciu wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Bonna.
– To wydarzenie pełne tradycji i kolorytu. Każda uliczka ma swój charakter i urok, każda uliczka jest warta zobaczenia. Ja szczególnie zachęcam do odwiedzenia Uliczki Pomorskiej i podmiotów ekonomii społecznej – mówił Bonna.
Następnie wypuszczono 300 symbolizujących pokój gołębi na znak solidarności z walczącą Ukrainą oraz Ukraińcami. Spod Dworu Artusa wyruszyła barwna parada kuglarzy, muzyków i szczudlarzy z Teatru GAK. Przez zabytkowe uliczki miasta przeszły m.in.: Karmazynowy Kogut, Alegoria ze Złotej Bramy, Hermes oraz bursztynowa królowa Jurata, a także tłumy gdańszczan oraz odwiedzających gród nad Motławą gości. Korowód dotarł do skweru Heweliusza.
Na niedzielę, 24 lipca zaplanowano XXVII obchody Gdańskiego Święta Chleba, które w tym roku odbędą się na Targu Rybnym. W ramach tego wydarzenia odbędą się konkursy na Smakołyk Święta Chleba oraz Na Najlepszy Chleb Domowego Wypieku.
Kramy z wielu krajów
Tegoroczny jarmark to 705 stoisk handlowych dla 600 wystawców, m.in. artystów i rzemieślników, wytwórców regionalnych przysmaków oraz kolekcjonerów. Wyroby zaprezentują też goście m.in. z: Litwy, Węgier, Wielkiej Brytanii, Włoch, Norwegii i Danii. Na stoiskach gastronomicznych będzie można skosztować potraw z 18 kuchni – od pomorskiej, poprzez śródziemnomorską aż po orientalną.
Wybierając się na jarmark, warto wiedzieć, gdzie i jakie stoiska się znalazły.
- artyści i rzemieślnicy – ulice: Tkacka, Kołodziejska, Podmłyńska, św. Ducha, Grobla I, Grobla III, Szeroka, Straganiarska, Rybackie Pobrzeże, Długie Pobrzeże, Zielony Most, Stągiewna, Szafarnia, Rajska
- regionalne przysmaki – ulice: Szeroka, Grobla IV, Szafarnia, Podmłyńska
- gastronomia / Food court – park Świętopełka, ulice: Szeroka, Grobla II, Targ Rybny, Ołowianka, Rajska
- kolekcjonerzy – ulica Długie Ogrody
Coś dla ciała i ducha
Poza zakupami i próbowaniem specjałów kuchni z wielu krajów, w trakcie Jarmarku św. Dominika można uczestniczyć w koncertach, warsztatach, seansach filmowych i przedstawieniach teatralnych. Wśród czterech stref programowych są:
Przystanek Równość (skwer Heweliusza / ul. Rajska) związany z kampanią społeczną #GdańskMiastemRówności. Tolerancja, wrażliwość i otwartość to hasła, które łączy wydarzenia zaplanowane w tej przestrzeni. To m.in. warsztaty integrujące różne środowiska, narodowości oraz pokolenia, a także wydarzenia specjalne, jak np.: Dzień Niebieskich Trampek, Święto Równości oraz Święto Wolontariatu.
Przystanek Radość (Podwale Staromiejskie / Targ Rybny) oferuje atrakcje dla najmłodszych, w tym spotkania z Bajkowiskiem, spektakle Teatru Miniatura oraz akcje realizowane przez Akademię Zabawy i Edukacji Wykrzyknik. Natomiast w weekendy odbędą się wydarzenia tematyczne m.in.: Święto Chleba, Święto Rzemiosła, Święto Kociewia i Uczta Neptuna.
Na Przystanku Smaków (skwer Świętopełka) można się zrelaksować. Atrakcjami są m.in.: akcje promujące czytelnictwo, eventy jarmarkowych sponsorów i partnerów. Na przykład zaplanowano premierę figury animatronicznej wzorowanej na postaci gdańskiego Bówki.
Aby posłuchać muzyki, obejrzeć film w kinie pod chmurką i zjeść smakowite dania w ponad 30 stoiskach gastronomicznych warto wybrać się na Przystanek Ołowianka pod Żaglami (wyspa Ołowianka).
Uliczka Pomorska
Od kilku lat jedną z atrakcji jarmarku jest Uliczka Pomorska, którą zlokalizowano przy Szerokiej (od ul.Grobla II do ul. Tandeta). Nie brakowało chętnych, którzy chcieli m.in. stworzyć własną pamiątkę, wziąć udział w grze miejskiej, spotkać artystów i odwiedzić galerię sztuki. Poza tym na Uliczce Pomorskiej można spotkać artystów działających w Pomorskim Inkubatorze Kultury, którzy prezentują: ceramikę, rzeźby i obrazy. Wszystkie te wytwory można kupić. Twórcy z PIK opowiedają, jakimi metodami powstają ich prace, co jest dla nich inspiracją i jakich technik używają. Każdy dzień jarmarku to okazja do odwiedzenia ulicznej Galerii Sztuki, w której codziennie będzie inna ekspozycja. Ponadto, na odwiedzających jarmark czekają stoiska podmiotów ekonomii społecznej. Wystawcami są m.in. Spółdzielnia Socjalna Zeroban wykonująca torby i akcesoria upcyklingowe czy Spółdzielnia Socjalna Dalba produkująca rzemieślnicze piwa.
Zobacz: Program Jarmarku św. Dominika.