Zdrowie
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2021/05/pomorskie-eu-trwa-tydzien-testowania-na-hiv-i-hcv-wszystko-za-darmo-i-anonimowo.jpg kobieta w białym fartuchu stoi tyłem w laboratorium medycznym

Test na HIV za darmo, szybko i anonimowo. Trwa Europejski Tydzień Testowania

Fot. Pixabay.com/jarmoluk

Od 14 do 21 maja 2021r. w specjalnych punktach konsultacyjno-diagnostycznych w Gdańsku i Gdyni każdy może zrobić darmowy test na HIV i HCV. Co ważne, wszystko odbywa się anonimowo i bez opłat. Na miejscu pracują certyfikowane edukatorki, które rozwieją wszelkie wątpliwości, opowiedzą jak chronić się przed zakażeniem, błędem diagnostycznym oraz zaproponują testowanie na HCV i kiłę.

Organizatorem akcji w ramach Europejskiego Tygodnia Testowania jest fundacja Pomorski Dom Nadziei.

Bezpłatne testowanie na HIV

Każdego dnia w Polsce co najmniej 3 osoby dowiadują się o swoim zakażeniu HIV. Wykrycie wirusa HIV i podjęte leczenie pozwala na niedoprowadzenie do choroby AIDS oraz do zminimalizowania obecności wirusa do tego stopnia, że nie jest możliwe przeniesienie go na innych. Aby zrobić test za darmo, szybko, bo zaledwie w 15 minut, i bez opłat w ciągu najbliższego tygodnia należy zgłosić się do Punktu Konsultacyjno-Diagnostycznego  w Gdyni przy ul. Huzarskiej 1 lub w Gdańsku na ul. Smoluchowskiego 18.

Na miejscu można również skorzystać z porady edukatorek, które posiadają specjalny Certyfikat Ministerstwa Zdrowia i odpowiedzą na wszystkie pytania. Oprócz testu na HIV w punktach diagnostycznych można także wykonać test na HCV i kiłę. W ramach Europejskiego Tygodnia Testowania ośrodki prowadzą dodatkowe dyżury. Na stronie fundacji Pomorski Dom Nadziei znajdują się dokładne godziny pracy punktów oraz kontakt do rejestracji.

Punkty Konsultacyjno-Diagnostyczne w Gdańsku i Gdyni

 

PKD Gdańsk, ul. Smoluchowskiego 18 (budynek G obok Szpitala Zakaźnego, wejście 2)

Poniedziałki, wtorki, czwartki  godz. 16.00-20.00 (rejestracja do godz. 19.15)

Dodatkowe dyżury z okazji wiosennego Europejskiego Tygodnia Testowania:

Piątki, 14 i 21 maja 2021 r., godz. 16.00-20.00 (rejestracja do godz. 19.15)

Dodatkowe dyżury w Gdańsku  finansuje gdańska Poradnia Stowarzyszenia MONAR ze środków pozyskanych od Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

 

PKD Gdynia, ul. Huzarska 1 (budynek 28 obok Szpitala Morskiego, pokój 308 na III piętrze)

Środy, godz.  16.00-20.00 i piątki, godz. 8.00-12.00. Ostatni klient jest przyjmowany na pół godziny przed zamknięciem PKD.

Dodatkowe dyżury z okazji wiosennego Europejskiego Tygodnia Testowania:

17, 18 i 20 maja 2021 r., godz. 16.00 – 20.00 (poniedziałek, wtorek, czwartek). Dyżury zostały sfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

W obu PKD do badania HIV można dodać test w kierunku HCV i kiły.

Rejestracja: pkd.nakiedy.pl

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.